Google'ın URL Kısaltma Servisi Goo.gl Kapanıyor

Google'ın URL Kısaltma Servisi Goo.gl Kapanıyor

Google'ın 2009 yılında kullanıma sunduğu link kısaltma servisi Goo.gl yolun sonuna geldi. Şirketin geliştirici bloğundan yayınlanan açıklama ile bu servisin kapatılacağı ifade edildi. Nisan ayı içerisinde kademeli olarak kapatılacak olan servisin kapanma nedeninin ise ilk kullanıma sunulduğu tarihten bugüne kullanıcıların içerik paylaşma biçiminde yaşanan değişiklikler gösterildi.

Peki Goo.gl servisinin kapatılmasıyla birlikte şirket bu alandaki hizmetlerini tamamen sonlandıracak mı? Elbette hayır. Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu servisin yerine mobil cihazlar ve uygulamalarla tam uyumlu olan "Firebase Dinamik Bağlantılar" Youwin kullanıma sunulacak. Gelecek olan yeni sistemi kullanıcıları mobil uygulama içinde herhangi bir bölgeye götürebilen akıllı linkler olarak değerlendirebiliriz.Normal kullanıcılar artık Goo.gl servisine 13 Nisan tarihinden itibaren erişim sağlayamayacak. Ancak daha önce linklerini kısaltıp bu servisten özel kısa link almış kullanıcılar 30 Mart 2019 tarihine kadar bu linklerini aktif olarak kullanabilecek. Bahsi geçen tarihe kadar kullanıcılar kısa bağlantılarını üye girişi yapıp panel üzerinden istediği gibi yönetebilecekler.

Bunun yanında servisin kapanmasının ardından daha önce oluşturulan kısa linklerin çalışmaya devam edeceği belirtildi. Ayrıca sistemde bulunan tüm kısaltılmış linkler istenilirse yeni getirilecek olan FDL sistemine sorunsuz olarak aktarılabilecek.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER