Google Chrome Mağazasında Bulunan Sahte Reklam Engelleyicilerine Acımadı

Google Chrome Mağazasında Bulunan Sahte Reklam Engelleyicilerine Acımadı

Google’ın çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome mağazasında bulunan sahte reklam engelleyicileri kaldırıldı. 

İnternet sitelerinin reklam gelirlerini arttırmak adına sitenin her kısmına reklam koymalarının ardından kullanıcılar internet tarayıcılarına reklam engelleyen eklentiler kurmak zorunda kalmıştı. İnternet sitelerindeki reklamları engelleyen bu eklentiler göründüğü kadar masum olmayabilir. 

Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu reklam engelleyicilerinden AdGuard’ın açıklamasına göre Google Chrome Eklenti Mağazası’nda milyonlarca kişi tarafından indirilen sahte reklam uygulamaları bulunuyor. 

Adguard’ın yayınladığı rapora göre “Sahte Vegabet reklam uygulamaları ile virüs buluştırılan tarayıcılardan bir bot ağı oluşturuluyor. Ele geçirilmiş olan tarayıcıyla komut merkezinde bulunan sunucunun ne yapması isteniyorsa o yapılıyor.” 20 milyon kişi tarafından indirilen sahte reklam engelleme yazılımları spam anahtar kelimeleri kopyalayarak en yukarıda görünmelerini sağlıyor. 

Adguard’ın bu raporunun ardından konuyu araştıran Google, Chrome Eklenti Mağazası’nda bulunan bu tür uygulamalara acımadı ve mağazadan kaldırdı. Eğer ki siz de reklam engelleme eklentisi kullanıyorsanız bu uygulamaların güvenilir olup olmadığını eklenti mağazanızdan öğrenebilirsiniz. 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2018, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER