Gamification nedir ?

Gamification nedir ?

Gamification nedir sorusuna cevap vermeden önce terimin Türkçeleştirilmiş halini paylaşalım. Gamification = Oyunlaştırma. Yani aslında oyun olarak kabul edilmeyecek olayları ve durumları oyuna çevirme. Game marketing Turkey uygulamaları arasında oldukça kritik bir yere de sahip. Zira Gamification yani oyunlaştırma uygulamaları ile özellikle hedef kitlenin zihninde kalıcı bir etki bırakmak mümkün. Sinema, kozmetik, otomotiv, teknoloji, gıda... aklnıza gelebilecek hemen her sektörde gamificatin nedir sorusuna cevap nitelediğinde birçok oyunlaştırma örneğine rastlamak mümkün.

Gamification nedir sorusu ile ilgilenenler sadece pazarlamacılar da değil. Zira iş yönetimi alanında da oyunlaştırma faaliyetleri giderek yaygınlaşmaya başlıyor. Özellikle tekdüze işlerin yoğunlukta olduğu ofislerde performans ve verimliliği arttırma çalışmaları kapsamında gamification benzeri uygulamalara imza atılıyor. Genellikle gamification (oyunlaştırma)’nın en gerek unsurlarından yoksun olsa da (eğlence) bu uygulamaların olumlu etki yaptığını gözlemlemek zor değil.

İŞ DÜNYASI İÇİN Gamification nedir ?

Ayrıca hem game marketing Turkey yöneticileri hem de farklı sektörler için gamification (oyunlaştırma) faaliyetleri sonucunda değerlendirme yapmak daha kolay bir hal alıyor. Aynı şekilde çalışanların ve hedef kitlenin de vereceği geri bildirimleri sürecin doğal akışı içerisinde toplamak mümkün oluyor.

Bununla birlikte halihazırda oyunlarla ilgili marketing faaliyetlerinin yürütüldüğü game marketing Turkey stratejileri de gamification (oyunlaştırma) tekniklerine farklı bakış açıları getirmeye devam ediyor.

Özellikle insanların bir canlı türü olarak oyun unsurlarına doğrudan adapte olması bu noktada oldukça etkili. İnsanlar gamifcation (oyunlaştırma) faaliyetleri ile birlikte imkan verildiği takdirde farklı yeteneklerini de keşfedebiliyor. Bu nedenle hemen hemen iş dünyasının her alanı için oldukça önemli uygulamalar oyunlaştırılıyor.

GAMIFICATION İLE GELEN MOTİVASYON

Son olarak başta game marketing Turkey olmak üzere yine bütün sektörlerde oyunlaştırma faaliyetleri ile yakalanan motivasyon oldukça yükske. Rakipleri geride bırakma ve kabul görme gibi durumlar normalde güven eksikliğii yaşayan birçok personelin daha hırslı şekilde işlerine tutunmalarını sağlayabiliyor.

Bu da bir domino etkisi gibi çevredeki herkese yansımaya başlıyor ve genel anlamda bir performans artışı gözlemlenebiliyor.

Ayrıca oyunlaştırma uygulamaları sırasında „özerk” hareket alanı bulan çalışanlar bu nedenle işlerine daha iyi odaklanabiliyor. Bununla birlikte, bu özerklik ve rekabet duygusunun getirdiği bir tutku ile kendilerini geliştirmeye çabalıyorlar. Bu da uzun vadede şirket için kendini geliştiren ve işine tam bağlı bir çalışan profiline sahip olmanıza yardımcı oluyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER