BTK, VPN Kullanımını Engelleme Çalışmalarını Test Ediyor

BTK, VPN Kullanımını Engelleme Çalışmalarını Test Ediyor

BTK'dan yeni bir VPN açıklaması daha geldi. TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu'na sunum yapan BTK Bilişim Uzmanı Levent Gönenç, VPN'lerle ilgili gelen bir soru hakkında detaylı açıklama yaptı.

"VPN üzerindeki haberleşmeleri, internet sağlayıcılarını kontrol edebiliyor musunuz?" sorusunu yanıtlayan Gönenç, VPN gibi alternatif erişim engelleme yöntemlerinin kullanımı ile ilgili kanunda maddenin bulunduğunu ve bu madde kapsamında erişim sağlayıcılarının internet Sultanbet servis sağlayıcılara uyarılarının bulunduğunu ifade etti. Uyarıları kapsamında ciddi tedbirler de aldıklarını belirten Gönenç, bu tedbirlerin şu an test aşamasında olduğuna dikkat çekti.

Sürekli olarak değişen VPN uygulamalarının IP adreslerinin de sürekli değiştiğini, çalışma yöntemlerinin değiştiği konusuna vurgu yapan Gönenç, VPN'lerin ana amacının zaten erişime engeli aşmak olduğunu ve bu amaçla üretildiğini belirtti.

VPN'lerin tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu dile getiren Bilişim Uzmanı Levent Gönenç, bu konu ile ilgili çalışmalarının olduğunu, test aşamalarından sonra kademe kademe ilerlemeyi düşündüklerinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2018, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER