Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?
İlk olarak 2008 yılında ortaya çıkan Bitcoin elektronik olarak üretilen ve sadece sanal dünyada kullanılan bir para birimi olarak duyuruldu. Sanal dünyada artık ödemelerin Bitcoin aracılığı ile yapılacağı ve gerçek paraların internet dünyasından silineceğinden bahsedildi. İlk dönemler bir rüya gibi olarak görünen Bitcoin, özellikle 2017 yılında %1000 oranında artış göstererek ekonomistleri şaşırtmayı başararak tüm gözleri kendisine çevirdi.

Bitcoin para birimi herhangi bir devlete ait değil. Dünyanın her noktasından Bitcoin üretimine katkı sağlayarak gelir elde etmeniz mümkün. Herhangi bir banka ile şuana kadar bir bağı olmayan Bitcoin para birimi sadece gönüllüler tarafından üretiliyor ve üretimine katkıda bulunanlara hediye olarak veriliyor. Bitcoin ile internet üzerinden alışveriş yapmakta mümkün hale geldi. Artık gerçek para yerine karşınızdaki kişiye Bitcoin göndererek ürün satın alabiliyorsunuz. Peki bir ürün karşılığında Bitcoin aldık ve bunu nasıl gerçek paraya dönüştüreceğiz diye sorarsanız ise Borsa şirketleri ve aracı kurumlar aracılığı ile küçük komisyonlar karşılığında Bitcoin paranızı gerçek paraya çevirmeniz mümkün.

Bitcoin hesaplarında bulunan paralarınız şifreli bir şekilde tutuluyor ve ticari olarak kullandığınız Bitcoin hesabı olan başka birinin hesabına Bitcoin olarak transfer işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Bitcoin hesabı açtıktan sonra yapmanız gereken Bitcoin üretimine katkıda bulunmak ya da gerçek paranız ile Bitcoin satın alarak kullanmak. Dilerseniz satın almış olduğunuz Bitcoin ile alışveriş yapabilir, dilerseniz de bir yatırım aracı olarak kullanarak Bitcoin’in yükselmesini bekleyerek kazanç elde edebilirsiniz. Bitcoin satın almak içinse aracı kurumlara komisyon ödeyerek satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2017, 23:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER