Bilim Kurgu filmlerindeki eşyalar

Bilim Kurgu filmlerindeki eşyalar

İnsanoğlu hayatın her alanında olduğu gibi sinema sektöründe de geleceği hayal etmeye devam ediyor. Tabii ortaya her zaman umut dolu yapımlar çıkmıyor. Hatta en popüler yapımların bir kısmı kıyamet ve zombileri ele alıyor. Fakat Bilim Kurgu filmleri bugüne kadar bizlere hep yol gösterici oldu. Kimi zaman bugünden 20 yıl sonrasını bazen ise 2 bin yıl sonrası gördük.

Deloran – Geleceğe Dönüş
Geleceğe Dönüş serisini henüz izlemediyseniz şiddetle tavsiye ediyoruz. 3 filmden oluşan bu yapımda çılgın ve dahi Dr. Brown tarafından modifiye edilen DeLorean DMC-12, belli bir hıza çıkarak zamanda yolculuk yapabiliyor.

Nöralizör- Siyah Giyen Adamlar 
Will Smith ve Tommy Lee Jones’un başrolünü paylaştığı filmde uzaylıların aslında insanlardan gizli bir şekilde dünyamızda yaşadığını görüyoruz. Siyah Giyen Adamlar’ı ise bir nevi uzaylı polisi olarak düşünebiliriz. En popüler eşyaları ise hafızaları silmeye yarayan boyutu ise kalemden biraz daha büyük olan Nöralizör.

Demir Adam kıyafeti- Demir Adam/ Iron Man
Tony Stark’ın teröristler tarafından kaçırıldıktan sonra bir mağarada yapmaya başladığı zırhı gelecek yıllar içerisinde -devamı spoiler içerir- Thanos’a kafa tutabilecek kadar güçlendi. Bir zamanlar robotlar tarafından her parçası ayrı ayrı giydirilirken, nano teknoloji sayesinde artık kol saatinin içerisinden çıkabilecek kadar küçülebiliyor. Şüphesiz Marvel serisindeki en gerçekçi -Thor’un çekicine kıyasla- şeylerden biri de buydu.

Hoverboard- Geleceğe Dönüş 2
Listenin üst sıralarında Dr. Brown’un zamanda yolculuk yapabilen Deloran aracına yer vermiştik. Fakat bu seride istediğimiz bir şey daha var. Marty McGly geleceğe gittiğinde Hoverboard‘a biniyordu. Bu aslında bildiğimiz kaykayların uçabilen bir versiyonu. Aslında dünyada şu anda bu teknoloji üzerinde çalışan pek çok şirket bulunuyor. Bu yüzden bizler baston tutacak kadar yaşlanmadan önce bu cihazla karşılaşmayı umuyoruz.

Rüya Makinesi- Başlangıç/ Inception
Tam anlamıyla bir başyapıt ve yıldızlar geçidi olan Inception, Rüya Makinesi adında uzaktan öyle çok da teknoloji harikası gibi durmayan fakat kullanılan kimyasal maddelerle birlikte daha derin bir bilince girerek rüyalarımızda istediğimizi yapmamızı sağlayan bir hal alıyor. Aslında buna benzer bir durumu gerçek hayatta da yaşayabiliyoruz. Bazen güzel rüya görürken bunun farkına vararak kontrolü ele alabiliyoruz. İşte bu makine sayesinde istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Işın Kılıcı- Yıldız Savaşları/ Star Wars
Star Wars evreninde Jedi ve Sith Lord’ları tarafından kullanılan Işın Kılıçları her şeyi kesebilecek güçte olmasını içinde bulunan özel Kyber kristaline borçlu. Jedi’lar ise bu taşı genelde buz gezegeni Ilum’da bulunan kristal mağarasından elde ediyordu. Ayrıca normalde renksiz olan ışın kılıçları, Jedi’a göre yeşil, mavi, sarı, turuncu, gümüş, mor ve kırmızı gibi renk alabiliyor.

Çoğaltıcı – Uzay Yolu/ Star Trek
Çoğaltıcı isimli makine aslında ilk serilerde yalnızca talep üzerine yemek oluşturan bir cihaz gibi gösteriliyordu. Fakat ilerleyen yıllarda aslında dilediğimiz -gıda dışı olanlarda dahil- her şeyi geri dönüşüm yöntemiyle oluşturabildiğini gördük. Bu sayede yalnızca açlık değil, üretim problemleri de sona erebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER