Apple, Foxconn'da Stajyerlerin Fazla Çalıştığını Kabul Etti

Apple, Foxconn'da Stajyerlerin Fazla Çalıştığını Kabul Etti

Apple’ın zor günler geçiren tedarikçi firması Foxconn, yine ‘ateş altında’ kalmış olabilir. Financial Times tarafından ortaya çıkarılan bir olayda, Foxconn fabrikasında altı tane stajyer öğrencinin iPhone X üretimi fazla mesai yaptığını ve saatlerini doldurmalarına rağmen çalışmaya devam ettikleri öğrenildi.

Gönüllü mü, Zorla mı?


Genç çalışanlar aralıksız 11 saat boyunca çalışma yaparken, bu da Çin’deki çalışma yasalarına aykırı. Çin’de stajyerlerin aynı gün 11 saat mesai yapması yasakken, habere göre öğrenciler bu uzun vardiyaları kendi tercih etti ve gönüllü olarak çalıştılar.

Fakat tabii ki bunda bir iki yüzlülük olduğu düşünülüyor çünkü Foxconn fabrikalarında çok sayıda mezun olacak öğrenci Redwin ‘iş tecrübesi’ edinmek amaçlı çalıştırılıyor ve mesai yapmaları isteniyor. Bu tip bir olay daha önce de Foxconn fabrikalarında meydana gelmişti ve Apple haricinde farklı firmalar için de parça üretimi yapılıyordu. Şikayetlerden rahatsız olan CEO Terry Gou ise çalışanları işten çıkarmakla tehdit etmiş, yerlerine robot işçiler alacağını söylemişti.

Son olayda ise söylenenlere göre 11 saat boyunca çalışan bu öğrenciler, vardiya başına toplamda 1200 iPhone X kamerası üretiyor. Dolayısıyla CEO Terry Gou’nun da bu kadar hızlı çalışan bir robot bulması zor gibi.

Bakalım Foxconn yaşanan bu skandala dair açıklama yapacak mı?

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER