Almanya'da Artık Çocuklara Akıllı Saat Yasak!

Almanya'da Artık Çocuklara Akıllı Saat Yasak!

Almanya’da düzenleyici kurum artık çocuklara akıllı saat satışını yasakladı ve gerekçe olarak da ebeveynlerin bu cihazlar aracılığıyla okuldaki öğretmenleri yasadışı şekilde dinlemesini sundu.

Akıllı Saat Kullanımı Yasaklanıyor


Duyuru geçtiğimiz gün Federal Network Agency tarafından gelirken, aslında bu durum ülkede uzun süredir tartışılıyordu. 5 ile 12 yaş arasındaki çocukların kullandığı akıllı saatler yasaklanırken, çeşitli uygulamalar aracılığıyla çocukların saatlerinin dinleme amaçlı kullanıldığı, hatta ebeveynlerin bu sayede okuldaki ebeveynleri takip ettiği dile getirildi.

Benzer bir yasak da aynı kurum tarafından Şubat ayında getirilmişti Liderbahis ve internet bağlantılı oyuncak bebek olan My Friend Cayla’nın satışı yasaklanmıştı. Bu ürün de yasadışı dinleme ve takip etme aracı olarak kullanılırken, Alman hükümetinin özel hayatın gizliliği konusunda katı bir tutuma sahip olduğunu biliyoruz.

Hükümetten Uyarı Var


Hükümet kurumu pek çok tedarikçi firmaya da uyarı gönderirken, çocuklara yönelik bu akıllı saatlerin bir an önce satıştan kaldırılmasını ve aksi takdirde ceza uygulanacağını belirtti. Aynı zamanda ailelere de daha önce satın aldıkları cihazları yok etmeleri ve yeni bir tane almamaları söylendi.

Almanya bu konuda sıkı önlemler alırken, Norveç’te de daha önce bu konu tartışılmıştı fakat somut adımlar atılmamıştı. İlerleyen dönemlerde benzer uygulamaları farklı Avrupa ülkelerinde de görmemiz olası.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER