AB Komisyonu: Korsan İndirme Satışları Etkilemiyor

AB Komisyonu: Korsan İndirme Satışları Etkilemiyor

Avrupa Birliği komisyonu yeni bir rapor yayınlarken, korsan indirmeler ve telif haklı içeriklerin satışı arasında bir ilişki bulunamadı. Bunlara aynı zamanda bilgisayar oyunları da dahil. Raporda tabii ki Avrupa Birliği ülkeleri kıstas olarak alınırken, 2014 yılındaki kitap, oyun, müzik ve film satışları incelendi.

307 sayfalık raporda çeşitli Avrupa Birliği ülkelerindeki telif hakkı uygulamaları, yerinden olma oranları ve fiyatın korsana olan etkisi göz önüne alınırken, neyse ki bunların hepsini okumak zorunda değiliz ve her şey raporun başında özetleniyor.

En Çok Korsan Polonya ve İspanya’da


2014 yılında elde edilen bulgulara göre, yetişkinlerin yüzde 51’i, reşit olmayanların ise yüzde 72’si yasa dışı yollardan korsan içerik indiriyor veya izliyor. İstatistikler Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İspanya, Polonya ve İsveç’ten alınırken, diğer dört ülkeye göre en yüksek korsan kullanma oranı Polonya ve İspanya’da. Fakat bu rakamlara rağmen, korsan içeriğin satışları doğrudan etkilemediği dile getiriliyor.

Raporda ‘Bu korsan içeriğin hiçbir etkisi yok anlamına gelmiyor fakat istatistiksel analizlere göre arada önemli bir fark yok’ sözleri kullanılırken, sadece yeni çıkan filmler etkileniyor ve yüzde 40 yer değiştirme oranı dikkat çekiyor.

Aynı zamanda tüketiciler de analiz edilirken, kitap, müzik ya da oyun fiyatlarının korsan oranlarını etkilemediği sonucuna varıldı. Yani eğer tüketici para ödemeye niyetliyse ödüyor, değilse her halükarda korsana başvuruyor.
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2017, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk