20 yıllık çalışan iddiası

20 yıllık çalışan iddiası

Eski Microsoft direktörü, şirketin başını büyük belaya sokacak iddialarda bulundu. Eski çalışan, Microsoft’un Orta Doğu ve Afrika’da yürütülen rüşvet operasyonlarında parmağının olduğunu iddia ederek şirketin 200 milyon doların üzerinde para kaçırdığını söyledi.

ABD’li teknoloji devi şimdi de rüşvet iddialarıyla çalkalanıyor. Microsoft’un yüz milyonlarca dolarlık rüşvetle bağlantılı olduğunu iddia eden Yasser Elabd, Orta Doğu ve Afrika için gelişmekte olan pazarlar takımına direktörlük yapıyordu. Microsoft; Gana, Nijerya, Zimbabve, Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerdeki rüşvet ağının 200 milyon dolarından sorumlu olabilir.

Elabd’a göre ayrıca iki devlet kurumuyla yapılan anlaşmalarda da bazı hatalar ön plana çıktı. Örneğin anlaşmalar sonrasında müşteriler için 5,5 milyon dolarlık indirim uygulanmadı ve Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı ile yapılan anlaşmada 13,6 milyon dolarlık indirimin müşterilere yansıtılmadığı ortaya çıktı.

Katar’daki bir rüşvet girişiminde ise ülkenin eğitim kurumlarına Office ve Windows lisansları karşılanması sonrasında 9,5 milyon dolar ödeme alındığı belirtildi, ancak Microsoft’un bu programları hiçbir zaman eğitim kurumlarına gönderilmedi.

Eski çalışan rüşvet iddialarıyla ilgili olarak verdiği röportajda, “Her düzeyde yaşanıyor. Bütün yöneticiler bunun farkında ve kötü insanları terfi ettiriyorlar. Doğru şeyi yapıyorsanız sizi terfi ettirmezler” dedi.

Microsoft Uyumluluk ve Etik Genel Danışman Yardımcısı Becky Lenaburg ise, her ülkenin yasalarına, politikalarına ve etik değerlerine uyduklarını söyleyerek devlet kurumlarıyla iş birliği başlattıklarını aktardı.

Elabd ayrıca Microsoft yöneticilerinin bu durumun farkından olmasından şikayet etti. “Şirketin ve hükümetlerin parasını çaldıklarını bilseler bile, bu çalışanlara karşı hiçbir yasal işlem başlatılmadı” ifadelerini kullanan Elabd, Orta Doğu ve Afrika ofisleri için geniş çaplı arama başlatılmasını istiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER