Zeytinyağı Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

7000 yıldan bu yana insanlığın en değerli lezzetlerinden biri olan zeytinyağı, umut ve barışı simgeleyen en değerli zeytinden sıkım yapılarak üretilmektedir. İçeriğinde bulunan zengin vitamin ile mineraller sayesinde şifa deposu olan zeytinyağları, insan hayatında da önemli bir yere sahiptir. Günümüzde de şifa olarak nitelendirilen zeytinyağlarının birçok faydası ve yararı bulunmaktadır. Çok çeşitli şekilde yemeklere katılarak tüketilen, yemeklerde sağlıklı bir beslenme niteliği taşıyan zeytinyağı ile beraber siz de mucize faydalarından yararlanabilirsiniz. Her yere şifa verecek nitelikte olan zeytinyağları, nemlendirici şekilde insan vücudunda harika etki yaratmaktadır. Saçlara maske niyetine kullanabilirsiniz ya da salatalarınıza ayrı bir lezzet katması açısından da sos olarak kullanmak mümkün olmaktadır.

Ayrıca zeytinyağı tüketimi ile beraber birçok faydasından da yararlanırsınız. İnsan vücudunda organların tamamının beslenmesinde ve yenilenmesinde etkilidir. Harici olarak karaciğer temizliği yapan, yağlanmayı önleyen ve sağlıklı çalışmasında etkili bir şekilde yardımcı olmaktadır. E vitamini içeren zeytinyağı ile birlikte hücre yenilemesi ve yaşlılık önleyici şekilde de etkilere sahiptir.

İnsan sağlığı açısından da birçok şekilde Alzheimer hastalığının önüne geçmektedir. Zeytinyağı, vücutta antioksidan içeriği sayesinde toksinlerin vücuttan atılması konusunda sağlıklıdır. En iyi şekilde kanser hücrelerinin ölmesine ve bu sayede gelişimini önlemesine kadar etkilidir.

Saç Bakımı ve Cilt Sağlığı İçin Kullanın

Kozmetik alanda genelde zeytinyağı katkılarını çokça görüyoruz. Kozmetik alanıyla ilgili olarak çok fazla harcanan bir alan olması konusunda zeytinyağından yararlanabilirsiniz. Hem saç hem de cilt bakımında oldukça güçlü bir kimyasal içerdiği için en iyi şekilde zararlarından kurtulabilirsiniz Doğal bir besin olan zeytinyağı ile beraber kozmetik ürünü olarak da kullanabilir, ister cilt hem de isterseniz de saç bakımı için değerlendirebilirsiniz.

Soğuk Sıkım Zeytinyağları Faydaları

Kaliteli zeytinyağı sahibi olduğunuzda hem damak zevki hem de kullanıma göre birçok türleri de bulunmaktadır. Seçim yaparken de burada amaca uygun şekilde seçimler yapabilirsiniz. Sıcak yemeklerde mi, kızartmalarda mı yoksa doğrudan salatalarda mı kullanacaksınız şekilde seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Eğer sızma zeytinyağı kullanacaksanız bu konuda erken hasat, taş baskı, soğuk, filtresiz ve tek bahçe olmak üzere birbirinden farklı seçeneklerden birini seçebiliyorsunuz. Eğer seçimlerinizde soğuk sıkım zeytinyağı varsa, diğerlerine göre biraz daha farklı bir sıkma modeli bulunmaktadır.

Zeytinyağı elde ederken zeytin, çekirdeğiyle beraber kırılır, ezilir ve bu aşamadan sonra hamur halini alır. Zeytin püresi ısıtılıp yoğrulmaya geçerek burada zeytin sıkımı suyun sıcaklığı 27 derece olursa, bu soğuk sıkım olarak adlandırılır. Düşük sıcaklığa sahip olan soğuk sıkım zeytinyağı elde edildiğinde hem besin değerleri daha yüksek hem de kalitelidir. Soğuk sıkım kullanıldığında, zeytinyağı daha az çıktığı için bu noktada maliyet açısından da yüksek meblağlarda satışı bulunur. Burada doğru markaların seçimiyle beraber siz de en iyi kalitede zeytinyağı sahibi olabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk