U-ETDS Sistemi Ocak Ayında Faaliyete Geçirildi! Peki, Ne Yapmalısınız?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen online sistemlerden biri olan uetds karayollarında taşımacılık yapan firmaları yakından ilgilendirilmektedir. Sistem ilk olarak geçtiğimiz sene 1 Kasım 2018’de gündeme alınmıştır. Ancak Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses girişimleri sayesinde kararın yürürlüğe girmesi geçtiğimiz  

U-ETDS Sistemi Ocak Ayında Faaliyete Geçirildi! Peki, Ne Yapmalısınız?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen online sistemlerden biri olan uetds karayollarında taşımacılık yapan firmaları yakından ilgilendirilmektedir. Sistem ilk olarak geçtiğimiz sene 1 Kasım 2018’de gündeme alınmıştır. Ancak Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses girişimleri sayesinde kararın yürürlüğe girmesi geçtiğimiz  2 Ocak 2019’a kadar ertelenmiş idi. Yapılan erteleme süresi içerisinde tarifeli ya da tarifesiz olarak taşımacılık yapan firmalar ya da kargo taşıma firmaları sistem hakkında bilgilendirilmiştir. Bu bağlamda 8 Ocak 2018’ de yayımlanan Resmi Gazete kararı neticesinde Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetleme Sistemi artık zorunlu hale gelmiştir. Firma sahipleri faaliyete geçen sistemi kullanmak zorundadır. Kullanılmayan sistemler ya da yanlış girilen veriler firmalara uyarma olarak geri dönüş yapmaktadır.

U-ETDS Sistemi Nasıl Kullanılacak?

Firmaların u-etds sistemi kullanımına başlamaları için ilk etapta resmi başvurularda bulunmaları gerekmektedir. Resmi başvurular, firmaların bağlı çalıştıkları Ulaştırma Bölge Müdürlüklerine dilekçe ile yapılan istekler neticesinde gerçekleşmektedir. Bu sayede firma yetkilileri, yolcu takip sistem kullanımları için ihtiyaçları olan veri bilgilerini edinebilmektedir. Kullanıcı ismi ve şifresinden oluşan bilgiler aynı zamanda Ulaştırma Bilge Müdürlüklerinde IP yetkilendirilmesinin edinilmesini de sağlamaktadır. Yapılan işlemlerin tamamı u-etds girişi için gerekli olan bilgilerin toplanması olarak isimlendirilmektedir.İsterseniz e-devlet üzerinden de manuel veri gönderimi yapabilirsiniz.

Firma sahiplerinin tek kez uygulayacakları başvuru sürecinin ardından uetds sistemi üzerinden işlem görmeleri mümkün hale gelmektedir. Bu bağlamda sistemin resmi sayfasındaki otomasyon giriş bölümü açılmalıdır. Açılan giriş kısmında boş olarak verilen kullanıcı ismi ve şifre bölümlerine müdürlüklerden alınan veriler girilmelidir. Sonrasında u etds girişi neticesinde otomasyon sayfası açılmaktadır. Bu sayfa üzerinde alınan şifrenin daimi kullanımı mümkündür. Firma sahipleri, otomasyon ayarları bölümünden şifrelerini özelleştirerek sistemlerini daha güvenilir hale de getirebilmektedir. Yapılan girişler sonrasında sefer ve yolcu işlemleri gerekli bölümler kullanılarak sisteme gönderilebilmektedir.

Günümüzde her taşıma firmasının kendi veri tabanlarında bilgileri yer almaktadır. Firmalar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile paylaşmak zorunda olduğu verileri alt yapılarından da aktarabilmektedir. Türksat üzerinden otomatik bir şekilde yapılan aktarımlar için firmaların geçmiş verileri kısa sürede sisteme tanımlanmaktadır. Ancak u etds sistemine otomatik veri girişi yapacak elektronik altyapısı bulunmayan firmalar da mevcuttur. Bu tip firmalar veri girişini elle de yapabilmektedir. Otomasyon kullanımı oldukça kolay olduğu için kişilerin sadece gerekli olan yerlere, istenen bilgileri yazmaları yeterlidir.

U-ETDS Sisteminin Faydaları Neler?

Uetds sistemi hem asayiş hem de yolcuların kaliteli hizmet alması bakımından faydalar içermektedir. Sistemde her sefer öncesinde verilerin yenilenerek giriş yapılma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sayede Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sisteminde toplanan veriler üzerinden yolcuların kimliklerinin tespiti kolaylaşacaktır. Aynı şekilde herhangi bir güvenlik ihlalinde hangi firmanın, hangi aracında sıkıntı olduğunun da anında öğrenilmesi mümkün hale gelmektedir. Otomasyon sistemine girişi yapılan verilerin emniyet ve jandarma ekipleri tarafından görüntülenmesi asayişte hızı beraberinde getirmektedir. Firma ve yolcu bilgilerine detaylı olarak ulaşılabilmesi için firma sahiplerinin veri girişlerinde; sefer, yolcu ve personel bilgilerini eksiksiz bir şekilde tamamlamaları istenmektedir.

Günümüzde karayolları üzerinde yapılan taşıma işlemlerinde biletsiz yolcu taşımacılığı da yapılmaktadır. U-etds sistemi biletsiz yolcu taşımacılığına olduğu kadar sahipsiz bagaj taşınmasına da mani olmaktadır. Böylece yolculuklarda genel güvenlik derecesinde artış sağlanmaktadır. Ayrıca firmalar, personel bilgilerini de düzenli olarak girmek zorunda kaldıkları için sigortasız olarak çalıştırılan işçi sorunu ortadan kalkacaktır. Bu bağlamda yürürlüğe giren sistem çerçevesinde firma sahipleri, yolcular ve asayiş ekiplerinin farklı avantajlar edindikleri görülmektedir.

Kaynak: https://www.uetds-sistemi.com/bilgi/uetds-faydalari

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2019, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER