Sosyal Fobi ile Nasıl Başa Çıkılır – Başa Çıkma Yöntemleri

Sosyal Fobi ile Nasıl Başa Çıkılır – Başa Çıkma Yöntemleri

Sosyal Fobi ile Nasıl Başa Çıkılır – Başa Çıkma Yöntemleri

Çok sayıda kişi bir konuşma yaptığı ya da yeni bir iş görüşmesi yaptığı esnada zaman zaman gerginlik yaşayabilir. Fakat sosyal kaygı veya sosyal fobi; utangaçlık ya da bazı durumlarda sinirlenmek demek değildir. Bu duyguların çok daha üstü ve yoğunudur. İşte Sosyal fobi ile ilgili tüm detaylar

Sosyal anksiyete bozukluğu ile birlikte utanma korkusu öyle yoğundur ki bu korkuyu tetikleyebilecek durumlardan kaçınmak gerekir. Ne kadar utangaç olursanız olun sosyal ortamlarda rahat olmayı ve hayatınızı geri kazanmayı öğrenebilirsiniz.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu (Sosyal Fobi) Nedir?

Sosyal Anksiyete Bozukluğunda kişi, belirli sosyal durumlardan özellikle kendisini tanımayanların fazla olduğu ve başkaları tarafından değerlendirileceğini düşündüğü ortamlarda korku duyar. Bu gibi durumlar korku ve endişe yaratabilir. Bundan kurtulmak için korku ve endişe yaratan durumları düşünmemek gerekir.

Temel sosyal anksiyete bozukluğu kamuoyunda utanma ya da yargılanma korkusu olarak bilinir. İnsanların sizin hakkınızda kötü bir şey düşüneceğinden ya da sizi başkalarıyla karşılaştıracaklarından ve sizi yargılayacaklarından korkabilirsiniz.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu (Sosyal FobiTedavisi) Nasıl Yenilir?

Olumsuz düşüncelerimi nasıl sorgulayabilirim?

İlk adım, sosyal durum korkunuzun altında yatan olumsuz düşünceleri tanımlamaktır. Örneğin; yaklaşmakta olan sunumunuz var ve siz endişe duyuyorsunuz. Bu endişenin altında yatan olumsuz düşünceler şunlar olabilir : “Ben başaramayacağım ve herkes benim beceriksiz olduğumu düşünecek.”

Bir sonraki adım bunları analiz etmek ve korkularınıza meydan okumaktır. Olumsuz düşüncelerinizle ilgili kendinize “Sunum için hazır olduğuma emin miyim?” ya da “Ben gergin olsam bile insanlar benim gerçekten beceriksiz olduğumu düşünecekler mi?” gibi sorular sorarak yardımcı olabilirsiniz. Olumsuz düşüncelerinizin bu mantıksal değerlendirmesiyle endişenizi tetikleyen sosyal durumlara bakarak daha gerçekçi bir sonuca varabilirsiniz.

Neden inanılmaz derecede korkutucu hissettiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak kaygılarınızın nedenlerini anlamak hayatınızdaki olumsuz etkileri azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Kayseri Psikolog – Tuğba Ayzet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER