Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Yaşı ilerleyen birçok insanda omuz yırtığı görülür. Eğer düşme, çarpma, ağır yük kaldırma ve zorlama sonucunda omzunuzu incittiyseniz doktora başvurmanız gerekir. İnceleme yapılmadığı müddetçe omuz yırtığı sorunu yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ayrıca omuz eklemlerinizi oluşturan yapılarda zayıflama meydana geldiğinde de bu problemi yaşayabilirsiniz. Belirtileri taşıdığınızı fark ettiğinizde kontrolleri aksatmamanız önemlidir.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Önüne geçilemeyen ağrılar sonucunda genelde istirahat tavsiye edilir. İstirahat etmenize rağmen ağrılarınız dinmiyorsa doktor kontrolü sonucunda omuz yırtığı sorununuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Omzunuz sızlıyorsa ya da yanma hissiyle sizi rahatsız ediyorsa uzmanlara danışmanız sağlığınız açısından doğru bir karar olacaktır. Günlük faaliyetlerinizin zorlaşması da belirtiler arasında yer alır.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kimi insanlar omzunda ağrı yaşamasına rağmen doktor kontrolünü aksatır. Oysaki omuz yırtığı olup olmadığını en iyi tespit etmenin yolu doktor kontrolüdür. Danıştığınız doktor tomografi, manyetik rezonanas, ultrason ve röntgen gibi yöntemlerle kesin teşhis koyar. Eğer böyle bir probleminiz varsa geç kalmadan tedaviye başlarsınız.

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz ekleminde meydana gelen sorunların incelenmesi ve tedavi edilmesi için diz artroskopisi uygulanır. Artroskopi sadece diz eklemlerinde uygulanan bir yöntem değildir. Aynı zamanda vücudunuzun diğer eklemleri için de artroskopi yaptırabilirsiniz. Böylece açık ameliyatta olduğu kadar fazla ağrı çekmeniz gerekmez. Doktorunuzla görüşerek işlem hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Araştırmalarınızda diz artroskopisi öncesinde ne yapmanız gerektiğini araştırmalısınız. Öncelikle artroskopi işlemi yaptırmadan bir müddet kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmalısınız. Ameliyattan önce 6-12 saat herhangi bir şey tüketmemeniz artroskopinin sorunsuz yapılması açısından büyük önem taşır. Görüşme esnasında doktorunuzdan bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiler edinmeniz mümkündür.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Yırtık menisküsünüz varsa tedavi ettirmek için diz artroskopisi yaptırabilirsiniz. Ön çapraz bağların kopması da bu yöntemin uygulanması için gerekli sebepler arasında yer alır. Doktorlar aynı zamanda kıkırdak nakli esnasında da artroskopi yapmayı uygun bulur. Eklem kıkırdaklarınızın zarar görmesi sonucunda törpü işlemi yapılırken diz artroskopisi uygulanır.

Diz Artroskopisi Faydaları

Açık diz ameliyatında işlem gereği büyük kesiler oluşturulur. Büyük kesiler oluşturulduğu için hasta fazlasıyla acı ve ağrı çeker. Diz artroskopisi ise kapalı ameliyat çeşididir. Bu da küçük kesilerin oluşturulması ve ağrı hissetmemeniz anlamına gelir. Aynı zamanda kesiler küçük olduğu için kalıcı iz sorunu da yaşamamış olursunuz.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Omuz eklemlerinizde sorun varsa ve donuk omuz belirtilerini taşıyorsanız araştırma yaptıktan sonra alanında uzman doktorlarla görüşmelisiniz. Doktorlar yanlış teşhis koymamak adına MR ve ultrason yöntemlerini uygular. Eğer kontrolleri aksatırsanız tedaviye geç başlar ve sağlık sorunları yaşarsınız. Ayrıca danıştığınız doktorun bilgili ve başarılı biri olması da tedavinizi kolaylaştıracaktır.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Herhangi bir sorun olmamasına rağmen donuk omuz belirtileri gösterdiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Fakat geçmişte yaşadığınız incinme, düşme, çarpma ve bunlara benzer durumlar bile donuk omuz problemi yaşamanıza sebep olabilir. Bu sebeple belirtileri taşıdığınızı fark ettiğiniz zaman aksatmadan doktorla görüşmeniz ve teşhis konulduğunda tedaviye başlamanız gerekir.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi süreci çoğunlukla doktor tavsiyesiyle kullanılan kas gevşetici, ağrı kesici ve bunlara benzer ilaçlarla ilerler. Aynı zamanda çeşitli rehabilitasyon programlarıyla da problemi atlatmanız mümkündür. Tabii bu süreçte omzunuzu zorlayacak herhangi bir davranışta bulunmamanız gerekir. Daha detaylı bilgi için donuk omuz alanında uzman doktorlarla görüşebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER