Naftalin Nedir?

Naftalin organik yapıda olan, beyaz, özel kokulu, parlak, kristal yapılı bir bileşiktir. Organik kimya sınıflarından, aromatik bileşikler sınıfına girer. Formülü: CıoHg, erime noktası 81 derece, kaynama noktası ise 218 derecedir. Halkalı yapıda olup alkol ve eterin içinde kolayca erirken, suyun içinde erimez.

Naftalin Nedir?

Naftalin organik yapıda olan, beyaz, özel kokulu, parlak, kristal yapılı bir bileşiktir. Organik kimya sınıflarından, aromatik bileşikler sınıfına girer. Formülü: CıoHg, erime noktası 81 derece, kaynama noktası ise 218 derecedir. Halkalı yapıda olup alkol ve eterin içinde kolayca erirken, suyun içinde erimez. Kömür katranı aracılığı ve süblimasyon yöntemi ile naftalin elde edilir. Naftalin aynı zamanda ham gazdan ayrılan katranın içinde bol miktarda bulunur. Bitkisel ilaçlama sanayinde bolca kullanır çünkü güve ve benzeri böcekler üzerinde öldürücü etkisi vardır. Naftalin ile naftilamin, naftol, naftakinon gibi birleşikler ortaya çıkarabilir bu maddeler boyar maddeler elde edilmeye yarar. Naftalin 1819 yıllında ilk defa kömür katranı üzerinden elde edilmiştir. Günümüzde ise petrolün bir katalizör yardımyıla parçalanmasının sonucu elde edilmektedir.

Naftalin nedir

Naftalin soğuk alkol ile çözünmez, eter ve sıcak alkol kullanarak naftaline çözelme işlemi uygulanabilir. Naftalinin süblime olma özeliği vardır. Pikrik, asitle birleşiğinde sağlam bir bileşik ortaya çıkar. Oluşan bileşiğin erime noktası 151 derecidir. Naftalin çoğu zaman yün aşağıları korumak içinde kullanılır çünkü naftalinin kokusunun güveleri kaçırmak gibi bir özelliği vardır aynı zamanda naftalin göz için tehlikelidir çünkü göze etki eden bir zehri içinde barındırır. Benzenin reaksiyonu ile naftalin reaksiyonları birbirine benzer özellik taşırlar. Naftalinin en önemli kullanımı reçine ve boya elde ediniminde kullanılmalarıdır. İndigo boyası elde edilme işlemine en çok kullanılan ara maddedir. Antrakinon boyaları, trifenilmetan boyaları ve benzeri maddeler yine naftalin ile elde edilir.

Naftalinin Kullanılma Alanları Nelerdir?

Naftalinin en çok endüstriyel sanayi üzerinde kullanır. Bu yüzden ekonomik, ekonomiye katkı sağlayan kimyasal maddeler arasında yer alır. Naftalinin en çok kullandığı alanlar ise şu şekildedir.

  • Tarım kimyasalları,
  • Yapıştırıcı maddeler,
  • Dolgu macunu,
  • Boyalar, boya maddeleri,
  • Kimyasal çözücüler ve yakıt maddeleri

Naftalin böcek öldürüceler sayesinde evimizin içine dahi girer. Gaz halinde keskin bir koku yaydığından dolayı tuvaletlerde rahatsız eden kokuların giderilmesinde kullanılır.

Naftalinin Zararları Nelerdir?

Naftalin her ne kadar doğal bir madde görünüp, hayatımızın içine dahi girse de uzak durulmasında fayda vardır. Naftalinin genel zararlı şu şekildedir:

  • Gaz halinde solunan naftalin akciğer kanserinde neden olabilir.
  • Sigara içeriğinde dahi kullanılan maddelerden olan naftalin, bağımlılık yapabilir.
  • Naftalin ile göz temas etmemeli, ettiği durumlarda acilen gözler su ile yıkanmalı ve doktora başvurulmalıdır.
  • Vücutta ki kırmızı kan hücrelerine zarar verir.

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke de naftalin kullanımı yasaklanmıştır. https://onedir.net

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2019, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER