MDF Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

MDF Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

MDF Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

MDF, açılımı “Medium Density Fiberboard” olan orta yoğunluktaki lif levha anlamına gelir ve yaklaşık %90’ını odun oluşturur. MDF üretim süreci aşamalarında ilk olarak sert ve yumuşak ağaç karışımları çeşitli işlemlerden geçirilir, sonrasında elde edilen odun parçalarına yoğun buhar verilerek özel tasarlanmış bıçaklar sayesinde liflerine ayrılır, özel yapıştırıcılar ve sertleştirici kimyasallar ile karıştırılır, sıcak presleme işlemiyle liflerin birbirine yapışması sağlanır ve soğuma işleminden sonra MDF levha elde edilmiş olur.

Orta sertlikte olan  MDF, homojen yapılı bir levha olarak yaşam alanlarımızda mobilyalarda, kapılarda, mutfak ve banyo kapaklarında , ofis mobilyalarında vb. şekilde örneklendirebileceğimiz pek çok alanda tercih edilebilir. Yıldız Entegre Kartepe Tesisi, dünyanın tek çatı altında kurulmuş en büyük entegre MDF üretim tesisi olma özelliğini bugün hala gururla taşımaktadır. MDF üretimi konusunda dünya çapında kalite farkını ortaya koymuş ve global bir oyuncu  olarak MDF konusunda farklı ihtiyaçlara yanıt verebilmek için sizlere hizmet konusunda her daim hazırdır.

Birçok iç mekan mobilyasında ve iç mekan dekorasyonunda kullanılan MDF’nin uygulanmış örneklerini, websitemizde ve Yıldız Entegre aplikasyonunda bulunan Sanal Showroom özelliği ve 3D Ürün Görüntüleme sayesinde deneyimleyebilirsiniz. Sanal Showroom özelliği, kullanıcılara özel tasarlanmış mekanlarda tüm renklerin uygulamalarını kendi zevklerine göre tasarlama imkanı veriyor. Ayrıca Yıldız Entegre App’in «Sen Tasarla» fonksiyonu; mobilya yerleşimi yapma imkanı sağlayarak, gerçekçi bir mekan hazırlamanıza yardımcı oluyor.

MDF Özellikleri Nelerdir?

Masif ağaç malzemeye alternatif olarak kullanılabilir.

MDF; üzeri lake işlemi yapılmış olarak ya da tek yüz kaplanarak her türlü yüzey işlemi için uygundur ve imalatçıların kullanımına hazır bir üründür.

Standart boyutlarda üretilebilmesi, freze işlemlerindeki mükemmelliği, yüzey ve kenarlarından uygulanan vidaları iyi tutması, boyamada ve dekoratif folyo, PVC, ahşap kaplama vb. gibi yüzey uygulamaları için iyi bir zemin oluşturur ve mobilya sektörünün tüm ürünlerinde kullanılan bir malzemedir.

Her noktası homojen yoğunluktadır. Birçok alanda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Yüzey yoğunluğunun yüksek ve az pürüzlü olmasıyla her çeşit lake, boya ve vernik gibi sıvı yüzey işlemleri uygulanabilir. Ev ve ofis iç mekan tasarımlarının her türünde mdf kullanım alanı oldukça geniştir. Mutfak dolap gövde ve kapakları, banyo dolapları, televizyon ünitesi, masa, sehpa, kitaplık, karşılama masası gibi iç mekan mobilyaları ve iç mekan dekorasyonunda kullanılır. Renkli mobilyalarda ve nemli mekanlarda kullanım için tasarlanan mobilyalarda da daha çok MDF tercih edilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk