Mate 40 HarmonyOS işletim sistemi

Bugün ortaya çıkan bir görsel ile Mate 40 HarmonyOS işletim sistemi ile geleeği kesinleşti. Peki şimdi ne olacak? Huawei’nin amacı ne? Huawei geçtiğimiz yıl Amerika ile yaşadığı sorun sonrasında Google uygulamalarını telefonuna koyamamaya başlamıştı. Bu durum Huawei’nin global pazarda zayıflamasına ama Çin halkının da desteğine sebep olmuştu. Bu süreç sonrasında bildiğiniz üzere Huawei kendi işletim sistemi HarmonyOS işletim sistemini duyurdu. Bir gün ev ürünleri için, bir gün akıllı televizyonlar için, bir gün de telefonlar için destek verdiği açıklanan yeni nesil işletim sistemi ilk kez bir telefonda kullanılmaya hazırlanıyor. Gelen görsellere göre Mate 40 HarmonyOS işletim sistemi kullanan ilk Huawei telefonu olacak.

Mate 40 HarmonyOS işletim sistemi

Bugün ortaya çıkan bir görsel ile Mate 40 HarmonyOS işletim sistemi ile geleeği kesinleşti. Peki şimdi ne olacak? Huawei’nin amacı ne?
Huawei geçtiğimiz yıl Amerika ile yaşadığı sorun sonrasında Google uygulamalarını telefonuna koyamamaya başlamıştı. Bu durum Huawei’nin global pazarda zayıflamasına ama Çin halkının da desteğine sebep olmuştu. Bu süreç sonrasında bildiğiniz üzere Huawei kendi işletim sistemi HarmonyOS işletim sistemini duyurdu. Bir gün ev ürünleri için, bir gün akıllı televizyonlar için, bir gün de telefonlar için destek verdiği açıklanan yeni nesil işletim sistemi ilk kez bir telefonda kullanılmaya hazırlanıyor. Gelen görsellere göre Mate 40 HarmonyOS işletim sistemi kullanan ilk Huawei telefonu olacak.

Ortaya çıkan görselde telefonun işletim sisteminin Harmıny OS olduğunu net bir şekilde görüyoruz.

Bu görsel ile birlikte şöyle de bir detay görüyoruz. Ön kamera. Mate 40, ekran altına gizlenmiş kameraya sahip ilk telefon olacak ve bu telefonda Android olmayacak. WhatsApp, Facebook, Instagram, Twitter olmayacak…

Bu karar sonrasında bizim anladığımız şey şu. Huawei tamamen Çin’e yüzünü dönüyor ve Çin pazarında kendi şansını aramak istiyor. Zira Avrupalı kullanıcılar bu programlar olmadan telefonu neden alsınlar. Bildiğiniz üzere Çin’de Google uygulamaları ile WhatsApp, Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya uygulamaları zaten yasak. Çinliler için Android olmuş HarmonyOS olmuş pek fark etmez ama global pazarda telefonun hiç şansı yok…

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER