Mamografi Nedir?

Mamografi Nedir?

Mamografi Nedir?

Mamografi Nedir?

Olası bir meme kanserine karşı hazırlıklı olmak istiyorsanız mamografi kontrolünüzü yaptırmanız şarttır. Çoğu kişi mamografi fiyatları konusunda endişe yaşadığı için düzenli kontrol yaptırmaz ama söz konusu sağlığınızdır.

Öncelikleriniz arasında sağlığınız ön planda olmalıdır. Bu sebeple kontrol esnasında sağlığınızı doğrudan etkileyecek tespitleri daha fazla ertelemeden öğrenmelisiniz. Son zamanlarda teknolojinin kendini sağlık sektöründe göstermesiyle görüntüler sayesinde en ufak değişiklikler bile gözlemlenebilir duruma gelmiştir.

Mamografi Neden Çekilir?

Mamografi hem tarama hem de tanı için kullanılan, meme kanserini tespit eden bir tür kontroldür. Bu sebeple meme kanserine yakalanma ihtimalinizi öğrenmek istiyorsanız renkli ultrason fiyatları araştırmanızdan sonra doktorlarla görüşmelisiniz.

Mamografinin tarama ve tanı için farklı durumlarda kullanılmasının sebebi vardır. Bu sebeple renkli ultrason fiyatları araştırmasının yanı sıra mamografi çekimlerinin amacı konusunda bilgi edinmeniz size kolaylık sağlar.

Mamografi Kimlere Uygulanır?

Genelde 40 yaş ve üstü kadınlara mamografi çekimi önerilir. Burada renkli ultrason fiyatları haricinde önemli olan mevzu tarama için mi yoksa tanı için mi mamografi kontrolü yapılacağıdır. Eğer herhangi bir belirti olmaksızın sadece kontrol amacıyla mamografi çektirecekseniz bu tarama amaçlı olur.

Meme kanserine benzer belirtileriniz varsa bu durumda tanı koymak amacıyla mamografi uygulaması yapılır. Herhangi bir kitle, ağrı ya da meme kanseri olduğunuzu gösterecek durumlar söz konusu olduğunda doktorunuz size ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi verecektir.

Mamografi Fiyatları


Aklınızda mamografi fiyatları hakkında araştırma yapmak varsa kontrollerin düşük dozda radyasyonla gerçekleştiğini bilmelisiniz. Mamografi yapılmasındaki amaç kadınların meme dokusunun detaylı bir şekilde incelenmesidir. Bilindiği üzere kadınlarda en çok görülen kanser çeşidi meme kanseridir.

Yaşınız 40 yaş ve üzeriyse mamografi kontrolünü yılda bir kez olmak üzere düzenli bir şekilde yaptırmalısınız. Fiyatlarla ilgili meraklarınız varsa mamografi fiyatları hakkında araştırma yapmak merakınızı gidermenizde yardımcı olacaktır.

Ultrason Neden İstenir?

Ultrason çektirmenin çeşitli sebepleri vardır. Genelde herhangi bir yan etkisi olmadığı için hamilelikte sıklıkla uygulanan bir kontrol yöntemidir. Şiddetli ağrı, enfeksiyon ya da şişme gibi durumlarda sebebi öğrenmek için de ultrason çektirebilirsiniz.

Ayrıca ultrason karaciğer, pankreas, yumurtalık, testis ve daha birçok organın görüntülenmesi amacıyla da kullanılır. Kalbinizde sıkıntı varsa ya da kalp yetmezliği teşhisi konduysa ultrason çektirerek gerekli kontrollerinizi yaptırabilirsiniz.

Ultrason Çekimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle ultrason çekimi yapılmadan önce hastadan bazı durumlarda hastane elbisesini giymesi istenir. Hangi bölge ultrasonla kontrol edilecekse oraya jel sürülür. Sürülen bu jel su bazlı olduğu için sağlığınızı olumsuz etkileyen bir durum söz konusu değildir.

Cilde sürülen jelin iki amacı vardır. İlk olarak ultrason cihazının daha rahat hareket etmesini sağlamak, daha sonra ses dalgalarının kolay iletilmesi jelin amaçlarıdır. Eğer ayrıntılı ultrason fiyatları araştırması yaparken daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız bu tarz bilgileri de gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.

Ultrason Yöntemleri Nelerdir?

Araştırmalarınızda ayrıntılı ultrason fiyatları haricinde ultrason yöntemleri de yer alıyor olabilir. Bilmeniz gerekir ki ultrason çeşitleri amaca göre farklılık gösterir. Örneğin karaciğer, dalak ve safra kesesi gibi iç organlarınızı kontrol ettirmek istiyorsanız doktorlar abdominal ultrason kullanmayı tercih ederler.

Hamilelik esnasında kontrol ve gözlemlerin yapılabilmesi için obstetrik ultrason uygulanır. Hamilelik sürecindeyseniz embriyo ve fetusun sağlık durumunu öğrenmek için doktorlar pelvik ultrason yönetimini uygun görecektir. Kan akışını ve kandaki durumu gözlemlemek için genelde renkli doppler ultrason tercih edilir.

Ultrason Fiyatları

Fiyatlar değişken olduğu gibi doktorların başarısı ve deneyimine göre de artış gösterebilir. Detaylı araştırmalar sonucunda ayrıntılı ultrason fiyatları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER