KREDİSİZ EV ALMA MÜMKÜN MÜ?

KREDİSİZ EV ALMA MÜMKÜN MÜ?

KREDİSİZ EV ALMA MÜMKÜN MÜ?

KREDİSİZ EV ALMA MÜMKÜN MÜ?

Ülkemizde kredisiz ev satışı yapan kurumlar vardır. Bu kurumlar vade farksız ve faizsiz ev sahibi olma imkanı vermektedir. Kredisiz ev alma son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biridir. Banka kredilerindeki faiz oranlarının yükselmesi ve konut fiyatlarındaki artış insanları kira öder gibi taksitle ev alma olanaklarını araştırmaya sevk etmiştir. Vade farksız ve faizsiz ev alma imkanı sunan kurumlar, kişinin peşinat ve gelir durumuna göre ödeme planı çıkarmaktadır. Ödeme planlarını ve taksit miktarını kişiler kendi belirlemektedir. Böylece çok zorlanmadan istedikleri konutlara ulaşma imkanını elde etmektedirler. Ülkemizdeki insanların büyük çoğunluğu ilkokulda tatil zamanlarından başlayarak çalışmaktadır. Çalışmadaki amaçları güzel ve konforlu bir hayat yaşamaktır. Lüks olmasa bile taksitle ev sahibi olmak çoğu vatandaşa konforlu bir hayat imkanı vermektedir.

Kredisiz Ev Alma İmkanı Veren Kurumlar

Maaşı veya geliri yüksek olanların bir ev alacak kadar para biriktirmeleri mümkündür. Düşük maaşla çalışanlar için banka kredisi çekmeden ev sahibi olması çok zordur. Kredisiz ev alma ancak akrabalarından borç alınarak veya dayanışma, yardımlaşma mantığı ile işleyen kurumlar tarafından mümkün olmaktadır. Peşinatsız ev almanın mümkün olduğu kurumların çalışma sistemleri genellikle birbirine benzemektedir. Dinin hassasiyetinden dolayı faize girmek istemeyen veya faizle aldığından daha fazla ödemek istemeyenler bu kurumlardan yardım almaktadır. Aynı durumda olanlar ve aynı hedefe kitlenmiş olanların bir araya geldiği kurumlarda imece usulü kullanılmaktadır. Bu kurumlar müşterilerine yasal açıdan bir güvence sunmamaktadır. Sadece kurum ve müşteri arasında çift taraflı garantörlük söz konusudur.

Kredisiz Ev Satışı Yapan Firmaların Komisyon Oranları

İmece usulü ile ev alma imkanı veren kurumların komisyonları değişiklik göstermektedir. Bu kurumlardan kredisiz ev alma, ev değerinin yüzde 7 ile yüzde 12 arasında organizasyon ücreti alınarak gerçekleşmektedir. Mesela, 200 bin liralık ev almak isteyen müşterisinden en az komisyon alan kurum 14 bin alacaktır. En yükseğini talep edenler ise 24 bin kadar organizasyon ücreti talep eder. Bunun dışında müşteriden alınan bir ücret bulunmamaktadır. Sistemden çıkmak isteyenler ödedikleri taksitleri olduğun gibi alabilir fakat komisyon ücretlerini alamazlar. Bankalarda peşinatsız ev kredisi almak mümkün değildir. Fakat bu kurumlarda hiç peşinatı olmayanlar bile sisteme girip ev sahibi olabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 20:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER