ISO 27001 Belgesi Nedir?

ISO 27001 Belgesi Nedir?

ISO 27001 Belgesi Nedir?

Büyüklüğü ne olursa olsun, ihtiyaç duyan bütün kurumların, kuruluşların bilgilerinin gizlilik, bütünlük ve erişebilir olduklarını sağlamak amacıyla kurdukları bilgi güvenliği yönetim sistemini belgelendirmek ve üçüncü şahıslara kanıtlamak amacıyla aldıkları belgedir.

Bağımsız belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan denetim sonucu düzenledikleri ve kurumdaki bilgilerin güvenliklerinin sağlanmasına yönelik sistematik bir uygulamanın olduğunu kanıtlamak için kurum adına hazırlanan sertifikaya ya da belgeye ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi veya ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası denir. Sertifikayı almak için kurum ya da kuruluşların bilgi güvenliği yönetim sistemi standartlarına uygun sistem kurmaları ve uygulamaları gerekmektedir. Sistemi kuran firmaların uluslararası çapta tanınan ve bilgi güvenliği yönetim sistemi konusunda akredite olmuş kuruluşlardan denetim yapması ve bu denetimlerden başarı ile geçmesi gerekmektedir.

ISO 27001 Belgesinin Faydaları Nelerdir?

ISO 27001 sertifikası hem işletmeler hem de müşteriler açısından oldukça faydaları vardır. Bunlar;

  • Bilgilerinizin güvenliğini sağlar ve bilgi kaybı risklerini minimuma çeker.
  • Bilgilerin saklanmasında en kaliteli yöntemlerin seçilmesine yardımcı olur.
  • Bilgi kaybı ve eksikliğinden dolayı oluşabilecek kayıpların önlenmesini sağlar.
  • İşletmedeki iş süreçlerinin dinamik ve sürekli olmasını destekler.
  • ISO 27001 Belgesi ile şirket bilgileri önemli veya önemsiz ayırt edilmeden korunur.
  • Bilgi güvenliği konusundaki eksik ve yanlışlar ortaya çıkarılır ve alternatif çözümler geliştirilir.
  • Dış kaynaklı bilgi tahrifatı engellenir.
  • Yasal gereklilikler yerine getirilerek işletmenin standartlara uygunluğu sağlanır.

ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 27001 Belgesi için danışmanlık firmasından danışmanlık almak zorunlu değildir. Ancak bu belgeye sahip olmak ve şartları yerine getirmek için danışmanlık alınması tavsiye edilir. Çünkü bilgi güvenliği standardına göre sistemi kurmak kolay bir iş değildir. Bu konuda profesyonel olan danışmanlık şirketlerinden hizmet almak çok akıllıca bir harekettir. Çünkü Bilgi Güvenliği konusunda uzman olan danışman firma kuruluşunuzu ISO 27001 standardının zorunlu olmadığınız halde uygulamaya maruz bırakılacağınız birçok maddesi ile ilgili maliyetten kurtarabilir ve sisteminizin daha kısa sürede ve etkin bir şekilde işlemesini sağlar.

Siz de ISO 27001 Belgesi almak ve şirketinizin birçok ayrıcalıklardan faydalanması için www.kilavuzdanismanlik.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk