Homofobik Ne Demek?

Homofobik Ne Demek?

Homofobik Ne Demek?

Homofobik Ne Demek?

Günlük hayatta sıkça kullanılan ve anlami merak edilen homofobik kelimesinin ne demek odemğu ve nerelerde kullanıldığı sürekli olarak merak edilen bir konu haline gelmiştir. Homofobi, eşcinsel bireylere ve eşcinselliğe karşı duyulan öfke, hoşnutsuzluk ve nefrettir. Geniş anlami ile ele alındığında diğer cinsel yönelimlere sahip olan LGBT'li bireyleri de içerir.

Sıfat olarak, homofobik şeklinde kullanılıyor. Homofobi yalnizca bir psikiyatrik kavram değildir. Her 48 saatte bir, eşcinsel olan bir bireyin, homofobi ile bağlantılı olarak şiddete maruz bırakılarak öldürüldüğü tahmin ediliyor. Araştırmalara bakıldığı zaman Dünya çapında 70 ülkede eşcinsel olan bireylere şiddet uygulanıyor ve sekiz ülkede eşcinsel olan bireylere idam cezası veriliyor.

Eşcinsellik Hastalık Değil, Cinsel Yönelim

Eş cinsellik bir hastalik ya da bir tercih meselesi değil, cinsel yönelimdir. Kısa bir şekilde bahsedilecek olunursa, cinsel yönelim kavramı kişinin doğum ile tanınmış cinsiyet ifadesi her ne olursa olsun, aynı ya da farklı cinsiyetteki kişilere karşı duygusal, cinsel ve romantik açıdan çekimini ifade eder. Heteroseksüel, biseksüel, homoseksüel gibi çeşitli kavramlar cinsel yönelimi belirtir.

Homofobi Nedir?

Etimolojik bir açıkla ile; Homo aynı demek, fobi de doğal olmayan, güçlü bir korku, nefret, mantıksız demek. Homofobi kelimesinde bulunan homo ise aynı anlamında değil de eşcinseli çağrıştırması için kullanılmış olan bir sözcüktür.

Türkçe' ye çevrilen bu sözcüğün kelime anlamı, eşcinsel korkusu denilebilir. Ya da bu tanımın içeriğine daha uygun olacak şekilde kullanılırsa eşcinsel nefreti olarak tanımlanabilir.

Homofobiye sahip olan bireylere homofob, bu tavırlara ise homofobik deniyor. Eşcinselleri sevmeme bir hastalık sayılabilecek klostrofobi, agorafobi, araknafobi gibi öteki korkular ile aynı kategoriye giriyor.

Homofobinin Nedenleri Nedir?

Homofobinin birçok sebebi ve nedeni olabilir. Homofobinin nedenleri arasında toplumsal, ideolojik, dini ya da psikolojik olabilir. Homoseksüel olan bireylerin birçok dinde veya mezhepte lanetlendiği, dini metinlerde sodom ve gomora örneğinde olduğu gibi homoseksüelliği kabul eden toplumların tanrı tarafından cezalandırıldığı öne sürülmüştür. Küçük yaşlardan itibaren dinsel öğretinin içinde bulunan birey, okudukları ve duyduklarının etkisinde kalarak homofobik yaklaşımlar içerisinde bulunabilirler.

Homofobik Cinayetler

Homofobinin kanunen yadak olmadığı ancak homofobinin çok yaygın olduğu bazı ülkelerde LGBT'li bireyleri hedef alan ve saldırgan hareketlerde bulunan kişilerin cinayet sayıları oldukça fazladır. Bu suçlar genellikle nefret suçu kapsamında değerlendirmeye alınır. Brezilya'da 2007 yılında 122 homofobik cinayet işlenmiştir. Dünyanın en yüksek LGBT cinayeti oranına sahiptir.

Dünya'da Homofobi

Türkiye' de eşcinsellik kanunen yasak değildir fakat toplumda genellikle normal dışı ve kabul edilemez olarak algılanıyor. Batı Avrupa'da eşcinselliğe çol daha fazla bir hoşgörü ile yaklaşılıyor. İrlanda' da eşcinsel olan gençlerin üçte biri intihar girişiminde bulunmuştur. İskoçya' da bulunan 15 ve 26 yaşları arasındaki eşcinsellerin yarısı intihar etmeyi düşünmüştür.

Kaynak: https://guvenilirbahis.vip/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER