Elsisan Toz Boya Tabancası

Elsisan Toz Boya Tabancası

Elsisan Toz Boya Tabancası

Gelişen boya ve boyama teknikleri ile beraber araba parçaları ve benzeri yüzeyler için elle boyama yerine toz boya tabancası kullanılmaya başlanmıştır. Bu boya tabancaları genel olarak bir tank mekanizması ve kompresör sistemi ile birlikte çalışır. Tank içerisinden gelen boya karışımı hava ile pulverize yani damlacık haline getirilerek yüzey üzerine püskürtülür.

Bu sayede boyanın bütün yüzeye eşit dağılması amaçlanır. Tabi ki bu pulvarizasyon sisteminin kusursuz tasarlanması ve çok ince hesaplarla yapılması gerekir. Bu durumda boya ustasının doğru hareketleri ile beraber yüzey üzerinde herhangi bir eksik kalmayacak şekilde tüm yüzey aynı derinlikle boyanmış olur.

Doğru Ekip Kusursuz Boya

Araç parçaları ve diğer yüzeylerin boyanmasında kullanıcılar birbiri ile eşit derinlikte boyanmış, pürüzsüz yüzeye sahip parçalar ister. Bunun sağlanması için doğru ekipmanların tercih edilmesi gerekir. Boya tabancasının yanında toz boya fırınının da bulunması gerekir. Boya kaliteli boya tabancası kullanılarak atılmalı, eşit ısı dağılımına sahip, sabit sıcaklıkta durabilen kaliteli toz boya fırını ile kurutulmalıdır.

Yaş Boya Tabancası da Mevcuttur

Yaş boya ile boyamak isteyenler için toz boya ile aynı kalitede ve kusursuzlukta iş yapabilen yaş boya tabancası da mevcuttur. Yaş boya da uygulama sonrasında yaş boya fırını ile kurutulmaya ihtiyaç duyar. Boya sistemleri doğru ve kusursuz bir kuruma gerçekleştirilmezse akma gibi görüntüyü bozan ve sonrasında telafisi olmayan kusurlara sebep olabilmektedir.

Filtreleme Ekipmanları

Boya tabancaları ile birlikte boya işleminde bir diğer önemli ekipman filtreleme ekipmanlarıdır. Uygulama yapılan boya içerisinde topaklanma, istenmeyen parçalar gibi şeyler olursa bunlar boya yapılan yüzeyde pürüze yol açar. Bunun önüne geçilmesi için kaliteli ve yüksek filtreleme kapasitesine sahip ekipmanlar kullanılmalıdır.

Kalite Politikası

Kullanılacak boya tabancaları ve boya fırınlarının üretici firmasının mutlaka doğru ve çalışan bir bir kalite politikasına sahip olması gerekir. Müşteri odaklı ve çok yönlü bir müşteri hizmetleri servisi olmalıdır. Üretilen ürünlerin kullanımlarında oluşacak sorunlar için hızlı ve güvenilir servis ağı ile yedek parça desteği bulunmalıdır. Teknolojik gelişmeler ürünlere hızla uygulanmalı, çevre dostu bir politika izlenmelidir.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2020, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER