Dünyanın en fakir ülkeleri nereler?

Dünyanın en fakir ülkeleri nereler?

Dünyanın en fakir ülkeleri nereler?

Kara Kıta olan Afrika'da bulunan ülkeler dünyanın en fakir ülkelerini oluşturmaktadır. Yapılan listenin en zirvesinde yer alan Burundi’de yıllık kişi başına düşen gelir miktarı 275,98 dolar Türk parasıyla 878 Türk lirasıdır. Günlük 1 doların altında geliri olan bu ülkede 11 milyon nüfus yaşamını sürmektedir.

Jwoox’dan aldığımız bilgilere göre sıralama şu şekilde;

CİBUTİ

İlk sırada Cibuti yer almaktadır. Fransa’nın eski sömürge devletlerinden olan Cibuti, Doğu Afrika’da küçük bir ülkedir. Nüfusu 476 bin olan Cibuti’de kişi başına yıllık düşen gelir miktarı bin 813 dolar olmaktadır.

LAOS

Oluşturulan gelir düzeyi en düşük ülkeler arasında olan Laos ikinci sırada yer almaktadır. 6,8 milyon nüfusu olan Laos'ta kişi başı düşen milli gelir bin 812 dolar kadardır.

SAO TOME VE PRINCIPE

Kişi başına düşen milli gelir, bin 810 dolar iken toplamda milli Gelir ise 337 milyon 413 bin 477 dolardır.Nüfusu ise, 190 bindir.Yönetim şekli Demokratik Cumhuriyet olarak sınıflandırılmıştır.

HİNDİSTAN

Hindistan Dünya’nın en iyi gelişme gösteren ülkeleri arasında yer almaktadır. Birçok alanda büyük gelişmişlik gösteren ülke de fazla nüfusun getirdiği ihtiyaçlar ülkeyi fakirliğe itmiştir. Hindistan'da toplamda yıllık 2 trilyon dolar hatta daha fazla gelir edilmesine rağmen ülke nüfusunun 1, 3 milyarı geçtiği düşünüldüğünde bu paranın tabi ki yeterli olmayacağını görmek mümkündür.

GSYİH oranı bin 581 dolardır. Milli Geliri ise 2 trilyon 73 milyar dolar olan
Hindistan’ın nüfusu 1 milyar 311 milyondur.

PAKİSTAN

GSYİH yıllık bazlı alındığında bin 428 dolar, Milli Gelir oranı ise 269 milyar 971 milyon dolardır.Nüfus sayısı 188 milyon 925 bin ve yönetim şekli ise Federal Cumhuriyet’tir.

Kaynak: Jwoox - Ülkelerin Asgari Ücretleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk