Çizik Yeşil Zeytin

Çizik Yeşil Zeytin

Çizik Yeşil Zeytin

Anadolu coğrafyasının en popüler ve en fazla tüketilen yeşil zeytin türlerinin başında çizik yeşil zeytin geliyor. Hem lezzeti hem de içeriğindeki besin değerlerini korumasıyla hem sağlıklı hem de lezzetli bir zeytin tüketimi imkanı sağlar. Diğer yeşil zeytin türlerinden farklı bir yöntem ile üretiliyor olması lezzetinde farklı bir doku ve nefasetin ortaya çıkartılmasını sağlıyor. Bu şekilde çok daha özel ve çok daha lezzetli bir yeşil zeytin tüketiminin gerçekleştirilebilmesi sağlanmış oluyor.

Çizik Yeşil Zeytin Üretimi

Çizik yeşil zeytinin en temel özelliklerinin başında fermente süreci öncesinde çiziliyor olması gelmektedir. Anadolu coğrafyasının en değerli zeytin ağaçlarından, mevsiminde hasat edilen yeşil zeytinler kalitelerine göre kategorize edilir. Sofralık olan kalitesi yüksek olan yeşil zeytinler el değmeden ve tamamen doğal teknikler ile çizilir. Bu çizme işlemi zeytinin üç kısmından çekirdeğine kadar ulaşacak derinlikte olacak biçimde gerçekleştirilir. Bu sayede fermente sürecinde uygulanan tuzun en derin kısımlarına kadar etkin biçimde işlemesi sağlanabiliyor. Çizilen zeytinler içerisi su dolu organik kaplar içerisine alınır. Ayrıca tuz ilavesi de gerçekleştirilen bu su içerisinde tamamen doğal biçimde fermentasyonunu sağlaması için uygun süreler boyunca bekletilir. Bu bekletme sürecinde gün aşırı olacak biçimde çizik yeşil zeytin suyunun değişimi gerçekleştirilir. Bu su değişim işlemi sayesinde yeşil zeytinin doğası gereğince içeriğinde bulunan acılığından tamamen arındırılması sağlanmış olur.

Çizik Yeşil Zeytin Faydaları

Diğer tüm yeşil zeytin türlerinden farklı olarak yüksek besin değerlerini fermente süreci sonunda da etkin bir şekilde koruyabilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği çizik yeşil zeytin türünün en belirleyici ve en önemli özelliklerinin başında geliyor. Bu şekilde mineral ve vitamin değerlerini koruduğundan, bir zeytinin insan sağlığı için olan tüm faydalarını korumasına yardımcı olur. Vitamin ve mineral yönünden zengin olması bağışıklık sisteminin direncinin her zaman yüksek seviyede olmasını destekler. Aynı zamanda yağ asidi içeriğinin yüksek olması da çizik yeşil zeytinin antioksidan yönünden oldukça güçlü olmasını sağlar. Bu özelliği vücuttaki zararlı toksinlerin arındırılmasından, cilt sağlığına kadar pek çok konuda önemli faydalar içermesini sağlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk