25 Ekim Perşembe günü ekonomide yaşananlar...

25 Ekim Perşembe günü ekonomide yaşananlar...
Merkez Bankası (TCMB) iç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı düşünülse de fiyatlama davranışlarında yukarı risklerin devam ettiğini belirtirken, politika faizini beklentilere paralel yüzde 24 seviyesinde sabit tuttu.

Ekonomistler, TCMB’nin TL’de son dönemdeki değer kazancı, bankanın gerçekleştirdiği kuvvetli sıkılaştırma ve enflasyonla mücadele programının etkilerini görmek istemesinin yanı sıra büyümedeki yavaşlama nedeniyle Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini sabit tuttuğu görüşünde. Merkez Bankası 13 Eylül’deki toplantısında faizi 625 puan artırmıştı.

2) BRUNSON’DAN SONRA 294 MİLYON DOLAR ALDIK
Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerini yayımladı. Vatandaşlar rahip Brunson’un serbest bırakıldığı 12 Ekim’den, 19 Ekim’e kadar geçen sürede 294 milyon dolar alırken 74 milyon euro da sattı. Brunson hakkında tahliye kararı verilmesinin ardından dolar/TL 5.52 seviyesine kadar gerilemişti.

3) YOKSULLUK SINIRI 6 BİN TL’NİN ÜZERİNDE

Türk-İş, gıda enflasyonu ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,38 oranında artarken, yıllık artış oranı yüzde 24,28 oldu. Türk-İş’in çalışmasına göre aynı ayda açlık sınırı 1.919,34 TL, yoksulluk sınırı 6.251,92 TL olarak hesaplandı.

4) İMAR BARIŞI SÜRESİ UZUYOR MU?
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da düzenlenen Dijital Şehircilik Zirvesi'nin oturumunda yaptığı konuşmada imar barışının süresinin uzatılması ile ilgili, “Böyle bir talep var. Bu talebe kayıtsız kalmayacağız gibi görünüyor” dedi.

5) DOLAR FAİZ KARARIYLA GERİLEDİ
Merkez Bankası PPK toplantısı sonunda politika faizini değiştirmedi. Küresel piyasalardaki sert satış baskısı ve Cumhur İttifakı’nın geleceğine yönelik ittifaktaki iki parti MHP ve AKP’den gelen açıklamalarla bu hafta sert dalgalanan dolar/TL, Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası 5.62 seviyesine geriledi.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER