10 dakikada 300 km menzil

10 dakikada 300 km menzil

Audi, geçtiğimiz yıl A6 e-tron sportback konseptini kullanıcıların beğenisine sundu. Bu yıl A6 Avant e-tron konsepti ile karşımıza çıkan Audi, Porsche ile birlikte hızlı şarj çalışması yürüttüklerini açıkladı.

Elektrikli araç sayısını artıran Audi, yeni modellerinin batarya özelliklerini geliştirmeye devam ediyor. Porsche ortaklığı ile geliştirilen yeni nesil 800 V mimarisi, şarj konusunda oldukça iddialı.

Yeni model, yaklaşık 700 km menzil sunacak. Audi A6 Avant e-tron, geliştirilen teknoloji sayesinde seyahatlerde yemek molası verirken şarj edildiğinde 300 km menzil kazanacak.

Konu hakkında açıklama yapan Audi, “Yeni modeli, çizgileri ve zarif tasarımıyla gelecekteki Audi üretim modellerinin ön izlemesi. Elektrikle çalışan lüks sınıfın ne kadar dinamik ve zarif görüneceğine dair ipuçları sunuyor.” ifadelerine yer verdi.

LED ve OLED teknolojilerinin yer aldığı modelde küçük bir sinema salonundan daha fazla projektör bulunuyor. Her iki tarafta da üç adet yüksek çözünürlüklü LED projektör ile karşımıza çıkan model, kapılar açıldığında sürücü ve yolcuları kişiselleştirilmiş mesajlarla karşılıyor.

Porsche, şu anda yeni nesil EV’ler için Audi ile Premium Platform Electric (PPE) üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Platform, yaklaşmakta olan elektrikli Porsche Macan crossover dahil olmak üzere birçok modelde aktif olarak kullanılacak.

Audi, Avant e-tron’un zeminini dingil mesafesini kapsayan 100 kWh batarya ile donattı. Bu pil, 435 mil (700 km) yol yolculuğuna uygun menzil için konseptin 470 hp (350 kW) ön ve arka motor kombinasyonuna güç sağlıyor. Bunun ötesinde, 800 V KKD mimarisi, 270 kW’a kadar şarj hızını destekliyor. Audi’nin tahminlerine göre, Avant’ın aküsüne yaklaşık 10 dakikada 186 mil (300 km) menzil ekleyebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER