Zeytin fiyatları

Zeytin fiyatları

Zeytin fiyatları

Ülkemiz zeytin yetiştiriciliği, zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alır. Özellikle Ege ve Marmara bölgesinde, zeytin yetiştiriciliği ile birlikte, zeytinyağı ve zeytin üretim tesisleri yoğun şekilde bulunur. Zeytin her yıl bir defa ürün veren bir ağaçtır. Zeytin ağacının meyvesi olan zeytin, Eylül ve Aralık ayları içerisinde, olgunlaşma seviyelerine göre bir defada toplanır. Toplama aşamasından sonra, sıkmalık ve sofra zeytini olarak ayrıştırılırlar. Ayrıca, irilik ve renk özelliklerine göre de ayrıca ayrıştırılır. Özelliklerine göre kullanılacak yöntemler saptanmıştır ve buna göre gerekli bölümlere aktarılırlar. Zeytinin sofraya ulaşma süreci, ilk hasadından itibaren aylar sonrasında gerçekleşir. Her yöntemin kendisine göre zorlukları ve bekleme süreleri bulunur. Örneğin salamura zeytin, en az 9-10 aylık bir süreç sonucunda sofralarımıza ulaşır. Bu koşullar ve zeytinin fermantasyon yöntemi zeytin fiyatları konusunda belirleyici etkiye sahiptir.

Farklı zeytin türleri

Olgunlaştırma yöntemine göre siyah ve yeşil zeytinler, aylar süren işlemlere tabii tutulurlar. Sonrasında çeşitli yan işlemler uygulanır ve bu uğraşla birlikte, lezzet ve yapısal özelliklerine göre, farklı fiyatlandırmalara sahip olurlar. Zeytin fiyatları konusunda en belirleyici etki, zeytinin olgunlaştırılma süresidir. Bunun yanında biberli yeşil zeytin ( kokteyl ) olduğu çeşitli yan işlemlerin uygulanması, fiyatlarının da artmasına neden olan ayrıntılar arasındadır. Ülkemizde yoğun şekilde zeytin yetiştiriciliği yapılmakla birlikte, zeytin fiyatları pahalı olarak görülür. Bununla birlikte, her üründe olduğu gibi, zaman, işgücü gibi kıstaslar, zeytinin fiyatının yüksek olmasında kaçınılmaz olarak etkilidir.

Zeytin fiyatları belirlenirken başvurulan diğer bir konu, zeytinin hangi bölgede yetiştiği, etli ve küçük çekirdekli olması gibi kıstaslardır. Dolgun etli ve lezzetli zeytinlerin, daha yüksek fiyata sahip olmaları kaçınılmaz bir durumdur. Hasat sırasında yeşil ve siyah zeytinler birlikte toplanırlar ve ayrıştırılma işlemi sonrasında zeytinlerin sofralık ya da sıkmalık olarak ayrılması mümkün olur. Bununla birlikte Gemlik gibi bazı bölgelerde yetiştirilen zeytinler, doğrudan sofralık olarak ayrılırlar. Benzer şekilde Ayvalık ve Edremit bölgelerinde yetişen zeytinlerin büyük çoğunluğu sıkmalık zeytin olarak sınıflandırılırlar.

Hasatta zeytin fiyatında etkilidir

Zeytin hasadının yapıldığı dönem içerisinde, verimlilik o yıl içerisindeki zeytin fiyatlarının belirlenmesinde aktif rol oynar. Hasadın az olması bu olumsuzluğa yönelik olarak, fiyatlarında yükselmesine sebep olabilir. Bununla birlikte genel olarak zeytin fiyatları, diğer ülkelerle kıyaslandığında ülkemizde oldukça düşük orandadır. Kokteyl ve benzeri yeşil zeytin türlerinin farklı işlemlere tabii tutulması, bu zeytinlerin fiyatlarının da yükselmesinde etkilidir. Zeytin tüketimi sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin vazgeçilmez besinlerinden biridir. Herkesin sürekli ve günlük şekilde tüketmesi gerektiği uzmanlar tarafından da önerilen zeytin, binlerce yıl öncesinden beri bilinen, üretilen ve tüketilen bir gıdadır. Özellikle gelişme çağında bulunan çocuklar için, benzersiz katkılara sahip tamamen organik bir besindir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER