Yurtdışında Üniversite Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışında Üniversite Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışında Üniversite Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışında üniversite okumaya karar vermenin en heyecan verici kısımlarından biri, dünyanın dört bir yanındaki binlerce üniversiteden seçim yapabileceğiniz geniş bir yelpazeye sahip olmanızdır. Bu okulların her biri onlarca farklı program sunmaktadır. Bu sebep ile nereden başlayacağınızı bulmak bile zor olabilir. İşte yurtdışında üniversite seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

Hem Kalbinizi Hem De Aklınızı Dinleyin

Yurtdışında üniversite seçimi yaparken kalbinizi ve aklınızı birlikte dinlemenizi öneririz. Bu sizi farklı yönlere götürebilir ancak her ikisinin de geçerli olduğu noktalar vardır. Genellikle tutkulu olduğunuz konuya doğrudan gidip, daha sonra bunu dikkatlice düşünmeye başlamak faydalı olabilir.

Kendinize Karşı Dürüst Olun

Yurt dışında üniversite okumak size her açıdan avantaj sağlayacaktır. Ama bunu gerçekten isteyip istemediğiniz konusunda kendinize dürüst olmanız önemlidir. Örneğin İngiltere’deki üniversiteler akademik açıdan başarılı olduğu kadar zorlukları ile de meşhurdur. Bu dereceye gerçekten sahip olmak istiyorsanız karşınıza çıkacak zorluklara da göğüs gereceğinize inanmalısınız.

Araştırmalarınızda Birden Fazla Kaynak Kullanın

Yurtdışında üniversite okumak oldukça değerli bir yatırımdır. Bu yatırımı yapmadan önce sizin için en uygun olanı bulmanız gerekir. Örneğin İngiltere’deki üniversiteler diğer pek çok üniversiteden farklı olarak 3 yıllık eğitim vermektedir. Bu tarz konularda bilgi sahibi olmak için uzun bir araştırma sürecinden geçmelisiniz. Bu süre zarfında bizimle iletişime geçebilir ya da üniversitelerin web sitesinden bilgi alabilirsiniz.

İstediğiniz Bölüme Karar Verin

Burada işler biraz daha zorlaşabilir. Bazı insanlar ne okumak istediklerine çoktan karar verip bu yönde ilerlerken bazıları ise seçim konusunda kararsızdır. Ne okuyacağınızdan emin değilseniz, daha esnek bir müfredat sunmasıyla ünlü bir bölüm düşünebilirsiniz.

Temel Gereksinimlerinizi Belirleyin

Yurtdışında üniversite seçimi yaparken temel gereksinimlerinizi bilmeniz önemlidir. Örneğin öğrenim dilinin sadece İngilizce olmasını mı istiyorsunuz? Ya da konaklama konusunda belirli bir bütçeye sahip misiniz? Bu aşamada net yönergeler belirlemelisiniz. Örneğin İngiltere’deki üniversiteler konaklama seçeneği olarak aile yanını da önermektedir. Bu tarz fırsatlardan haberdar olmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Web Seminerlerine Katılıp Tavsiye Alın

Bir üniversite ile ilgili en iyi bilgiyi ancak orada okuyan öğrencilerden alabilirsiniz. Üniversitelerin tercih dönemi oluşturdukları web seminerlere katılarak öğrencilerden ve öğretim görevlilerinden bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu seminerlerde bilgi sahibi olmanın yanı sıra dil konusunda da ne seviyede olduğunuzu görebilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Kaynak : https://edukas.com.tr/blog/yurtdisinda-universite-secimi-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Telefon : +90 (232) 422 05 56

E-Posta : info@edukas.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER