Yonca Tohumu

Yonca Tohumu

Yonca Tohumu

Yonca tohumu ekimlerinizde çok yıllık otsu bir bitki elde edersiniz. Bu otsu bitki 50-80 cm boyundadır ve derin bir kök sistemine sahiptir. Bu sayede anavatanı olan Orta Doğu bölgesinin iklim şartlarıyla özdeşleşmiştir, kuraklığa dayanıklıdır. Kök sistemi otlatılmaya oldukça dayanıklı olmasını sağlar, mera ıslahında diğer bitkilerle karışıma girerek kullanılabilir. Artan mera kalitesiyle otlatılan hayvanların et ve süt verimi artar.

Gerek yeşil ot gerekse kuru ot olarak değerlendirilebilen bu serin mevsim yem bitkisi ahır besiciliğinde kullanıldığında süt verimini %30’lara kadar arttırır.

Yonca Tohumu Ekimi

Yonca tohumu bitki formunda çok derin köklere sahip olacağından toprağının titizlikle hazırlanması gerekir.  Üretimin ön aşamasında toprağı yabancı otlardan arındırmak için bir ön ürün, örneğin yulaf veya arpa ekilir (herbisit de kullanılabilir). Sonbaharda derince işlenen toprak, ilkbaharda havalandırılır ve tırmık geçilerek tohum yatağı hazırlanır.

Nisan ayının ilk yarısında ve toprakta iyi bir tav varken ekim yapılmalıdır. Ekim elle yapılacak ise 1 dekara 5-5.5 kg, mibzerle yapılacaksa dekara 3.5-4 kg kullanılmalıdır. Gübreleme ekim esnasında yapılır. Sulama yılda 6-8 kez yapılabilmekte sıcaklık ortalamasına göre sıklık miktarı değişebilmektedir.

Kaliteli Yonca Tohumu Kaliteli Hasat

Kaliteli bir hasat ve temiz bir tarlaya sahip olabilmenin en doğru yolu kaliteli, temiz ve küskütsüz tohum ekmek ve ekim öncesi tarlayı yabancı otlardan temizlemektir.

Verimi yüksek bir hasat için kaliteli, temiz ve küskütsüz yonca tohumu alımınızı https://www.tarimgaraj.com/yonca-tohumlari-181 adresinden yapabilirsiniz. Site doğru fiyat ve kaliteli ürün sunmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER