Yeni Yabancı Kuralına Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

TFF tarafından yapılan yeni düzenlemeyle beraber yabancı uyruklu oyuncular için yeni sınırlar belirlendi.

Yeni Yabancı Kuralına Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

TFF tarafından yapılan yeni düzenlemeyle beraber yabancı uyruklu oyuncular için yeni sınırlar belirlendi. Bu sınırlar kapsamında da takımların bu pandemi sürecinde büyük bir yara alacağı öngörülüyor. Öncelikli olarak 14 Mart 2020 tarihinde TFF tarafından açıklanan karar 6+2+2 şeklindeydi. Yani verilen yeni kararla beraber kadroda 6, yedek kulübesinde 2, genel kadroda ise 2 olmak üzere toplam 10 yabancı oyuncu barındırılabilecekti. Bu durum kulüpleri isyan ettirdi. Ayrıca hem ülkemiz hem de yabancı liglere bahis oynamak için Piabet üyelik işlemlerinizi saniyeler içerisinde tamamlayabileceğinizi hatırlatalım.

Yabancı kuralına döndüğümüzde Avrupa baz alınıyor ve böyle bir kuralın futbolu bitirebileceği konuşuluyor. Çok büyük bir çoğunluğun Kulüpler Birliği olarak karşı çıktığı yeni düzenleme için TFF yeniden toplanma kararı alıyor. Sonucunda ise yabancı sayısı 14' yükseliyor. Maç kadrosu için en fazla 12, 11'de oynayabilecek en fazla 8 ve her kadroda muhakkak oynaması gereken 3 Türk futbolcu kararı gündem geliyor.

Son olarak 14 yabancı ile devam eden tartışmalar ise halen daha sürüyor. Türkiye Futbol Federasyonu bu kararı verirken Kulüpler Birliğiyle birlikte çalışmaması ve Türk hocaların fikirlerinin önemsenmemesi ise tepkilere yol açıyor. Çok büyük bir kesim yabancı kuralının ya sınırsız olması ya da 6-8 arasında revize edilmesi gerektiğini düşünüyor. Tam anlamıyla katkı sağlayabilmesi için bunun şart olduğu öngörülüyor. Piabet giriş adresi üzerinden önümüzdeki sezon takım kadrolarında ne gibi değişiklikler olacağını istatistik kısmından görebilirsiniz.

Yaşanan sürecin futbol takımları için maliyet odaklı bir yıkıma dönüşeceği ise konuşulan bir diğer konu. Yerli oyunculara yönelme, oyuncu yetiştirme gibi mottolar mantık çerçevesinde görünse bile bunun kademeli olarak yapılması şart. Şu sıralar takımların 10 civarında yabancı oyuncusu bulunuyor. Başakşehir gibi yabancı ağırlıklı kadroya sahip kulüplerde ise bu sayı 15'e kadar çıkıyor. Dolayısıyla tüm kadro derinlikleri buna göre ayarlanmış durumda. Mevcut sözleşmeler ise 2-3 yıllık bir ortalamaya sahip. Doğal olarak yabancı kısıtlamasıyla beraber sözleşme fesihleri ve doğacak maddi bir sorumluluk ortaya çıkacak. Bu karışıklığa tüm Süper lig hocaları karşı çıksa da henüz net bir geri dönüş alınmış değil. Piabet ile yaşanan süreç ne olursa olsun Türkiye Süper Lige yüksek oranlarla oynayabileceğinizi unutmayın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER