Yapay Zekalı Sanal Asistan ABD'li Çiftin Konuşmasını Gizlice Bir Başkasına Gönderdi!

Yapay Zekalı Sanal Asistan ABD'li Çiftin Konuşmasını Gizlice Bir Başkasına Gönderdi!

Amerika Birleşik Devleti’nin Portland eyaletinde yaşayan bir çiftin kullandığı sanal asistan Alexa evde konuşulan her şeyi kaydederek Danielle’in eşinin iş arkadaşına gönderdi. Konuşmaların geçtiği ertesi gün işe giden Danielle, iş arkadaşının sorusu üzerine şoka uğradı. İş arkadaşı konuşmalarınızda “ahşap döşeme mi yaptırsak” gibi konulardan bahsediyordunuz dedi.

Amazon Açıklama Yaptı!


Sanal asistanın bu sesleri kaydedip göndermesinin altında konuşmalar arasında bazı kelimeleri “gönder” komutu olarak algılamış olabileceği açıklandı.

Kalebet alt="alexa" width="700" height="397" />

Soyadını basına açıklamak istemeyen Danielle, Amerika basınına durumu anlatmalarının üzerine Amazon tarafından bir açıklama yapıldı. Firma tarafından yapılan resmi açıklamada sanal asistanın Alexa kelimesi ile birlikte çalışmaya başladığını belirterek çiftin arasında geçen konuşmalarda “mesaj gönder” gönder komutu almış olabileceğini söyledi. Mesaj gönder komutu alan Alexa ise hoparlörden kime diye sormuş ve konuşmada geçen herhangi birinin ismini belirleyip göndermiş olabileceği belirtildi.

Firmanın yetkili ismi söz konusu olayın tekrar yaşanmaması için çalışma yürüteceklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2018, 06:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER