Xiaomi, Aksiyon Kamera Üreticisi GoPro'yu Satın Almayı Planlıyor

Xiaomi, Aksiyon Kamera Üreticisi GoPro'yu Satın Almayı Planlıyor

Çinin en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Xiaomi'nin hedefinde bu kez GoPro var. Popüler aksiyon kameraları üreten GoPro'yu satın almak isteyen Xiaomi'nin ilk fiyat teklifini firmaya sunmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

Bugün için dünyanın en büyük akıllı telefon üreticileri arasında yer alan Xiaomi'nin hızlı yükselişini devam ettirebilmek adına bazı gelecek planları yaptığı öne sürüldü. Kendi değerine değer katacağını düşündüğü satın alımların peşinde olan Çinli şirketin, aksiyon kameraları ile ünlü GoPro firmasını satın alabilmek için girişimde bulunacağı belirtildi.

GoPro firmasının 2014 yılında zirveye ulaştığı, sonrasında ise inişli çıkışlı serüvenini sürdürdüğü biliniyor. Şu an için piyasa değerinin 850 milyon dolar civarlarında olduğu düşünülen GoPro'nun Xiaomi tarafından satın alınması, firmanın bu alanda da büyük yatırımlar almasıyla çıkışa geçmesini sağlayabilir. 2017 yılını yaklaşık olarak 180 milyon dolarlık zararla kapatan GoPro, üretimini Jojobet yaptığı fotoğraf makinelerine de reklam almasına rağmen bütçe kaybına engel olamıyor. Bunda en büyük nedenin benzer işlev gören ürünleri çok ucuza üretip piyasaya sunan Çinli şirketler olduğu düşünülüyor.Xiaomi'nin GoPro firmasını satın almasının önünde bazı engeller bulunuyor. Bu aralar ABD ile Çin arasında ticaret krizinin artarak devam etmesi bu satın alımın önünde engel olarak durabilir. Bilindiği üzere ABD tarafından geçtiğimiz günlerde Huawei firmasına da bazı ambargoların uygulandığı ortaya çıkmıştı.

Değer kaybetmeye devam eden GoPro firması risk alarak bu satışa okey vermeyebilir ve yeni planlar dahilinde şirket hayatına devam ettirebilir. Ancak devamlı olarak hanesine zarar yazmaya başlayan firmanın satışı şimdilik olası gözüküyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2018, 02:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER