Xi Jinping-Kim Jong-un görüşmesinde önemli uzlaşılara varıldı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, önceki gün başkent Beijing'de Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim Jong-un ile bir araya geldi.

Xi Jinping-Kim Jong-un görüşmesinde önemli uzlaşılara varıldı

İki lider, samimi ve dostane bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulundu ve geniş bir mutabakat sağladı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 70'inci yıldönümü olan 2019'un ilk günlerinde gerçekleşen ziyaretin, Kim Jong-un'un Çin-Kuzey Kore geleneksel dostluğuna verdiği büyük önemi gösterdiğini belirtti.

Ortak çabalar sayesinde 2018'de ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığına dikkat çeken Xi Jinping, iki ülkenin, ortaya koydukları somut eylemlerle aralarındaki dostluğun güçlü bir canlılığa sahip olduğunu ve Kore Yarımadası sorununa ilişkin siyasi çözüm sürecini hızlandırma kararlılıklarını gösterdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kim Jong-un ile birlikte, Çin-Kuzey Kore ikili ilişkilerinin gelecekteki gelişmesine doğru ve etkin şekilde yön vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Çinli lider, ayrıca iki ülkenin üst düzey temasları yoğunlaştırması, stratejik iletişimi güçlendirmesi, dostça temas ve işbirliğini sağlamlaştırması, bu sayede ikili ilişkilerin uzun vadeli, sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini sağlaması gerektiğini vurguladı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ziyaretinin diplomatik ilişkilerin 70'inci yıldönümünün doğurduğu fırsatlardan faydalanarak, Çin-Kuzey Kore geleneksel dostluğunu pekiştirmeyi, işbirliğini güçlendirmeyi ve böylece ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımayı hedeflediğini belirtti.

İki lider, görüşmede Kore Yarımadası'ndaki son gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuzey Kore'nin yarımadada istikrarın korunması ve bölgenin nükleerden arındırılması için son derece müspet tedbirler aldığına işaret etti.

Nükleer sorunun siyasi yoldan çözülmesi için eşi görülmemiş tarihî bir fırsatla karşı karşıya bulunulduğuna dikkat çeken Xi, Çin'in Kuzey Kore'nin yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasında ısrarcı olmasını desteklediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Xi, Koreler arası ilişkilerin düzeltilmesini, Kuzey Kore ile ABD'nin yeni zirveler yaparak neticeler almasını, ilgili tarafların karşılıklı endişeleri diyalog kurmak suretiyle gidermelerini destekleyeceklerini belirtti.

Kuzey Kore ve ABD'nin orta yolda buluşmalarını umduğunu söyleyen Xi, Çin'in Kuzey Kore dâhil olmak üzere ilgili taraflarla yarımadada barış ve istikrar sağlanması, bölgenin nükleerden arınmasının gerçekleşmesi için çalışmaya hazır olduğunu kaydetti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen yıl yarımadadaki gerginliğin yumuşadığına dikkat çekerek, Çin'in bu süreçteki önemli rolünün herkesçe görüldüğünü söyledi. Kim, şahsının da Çin'in bu çabalarını takdirle karşıladığını ifade etti.

Kim, ayrıca nükleerden arınma ve Kore Yarımadası sorununun diyalog ve istişareyle çözülmesi yönündeki duruşlarına bağlı kalacaklarına işaret ederek, Kuzey Kore ve ABD liderleri arasındaki ikinci zirveden olumlu sonuçlar alınması için çaba harcayacaklarını söyledi.

Konuk lider, ilgili tarafların Kuzey Kore'nin meşru endişelerini dikkate almaları ve bunlara olumlu şekilde yanıt vermeleri çağrısında bulundu.

İki lider, görüşmede ülkelerindeki mevcut gelişmeler hakkında da bilgi paylaştı.

Xi Jinping, Çin'in Kim Jong-un'un liderliğinde Kuzey Kore halkının ülke ekonomisini geliştirmek ve yaşam seviyelerini yükseltmek için harcadığı çabaları kararlılıkla destekleyeceğine işaret etti.

Xi Jinping, dün Beijing Hotel'de Kim Jong-un ile yeniden bir araya geldi. Görüşmeye Xi Jinping'in eşi Peng Liyuan ve Kim Jong-un'un eşi Ri Sol-ju da katıldı.

Kim Jong-un'un aynı gün Geleneksel Çin Tıbbı alanında faaliyet gösteren Tongrentang şirketinin fabrikasını ziyaret ederek üretim hatlarını incelediği, geleneksel ve modern tekniklerin birlikte kullanıldığı işlem ve imalat süreçleri hakkında bilgi aldığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER