Uzay İstasyonu Tiangong-1 Büyük Okyanus'un Güneyine Düştü

Uzay İstasyonu Tiangong-1 Büyük Okyanus'un Güneyine Düştü

Çin'in kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1, bir süredir dünya gündemini meşgul eden bir tehdit olarak görülüyordu. Çinli Haber ajansı Xinhua tarafından yapılan açıklamada uzay istasyonunun dünya atmosferine girdiği ve atmosferde büyük bölümünün yanmasının ardından büyük okyanusun güneyine düştüğü belirtildi.

Yapılan açıklamada kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1'in Tükiye saatine göre 03:15 sularında dünya atmosferine giriş yaptığı ve istasyonun büyük kısmının Büyük Okyanus'un güneyinde atmosferde yanarak infilak ettiği, kalan parçaların ise düştüğüne yer verildi. 2016 yılında kontrolden çıkan ve dünya yörüngesinde bir yere düşeceği belirtilen Tiangong-1'in düşüşü de nihayet sonlandı ve tehdit olmaktan çıktı.

Holiganbet size-full wp-image-4122" src="https://www.teknosayfa.com/images/haberler/2018/04/Tiangong-1.jpg" alt="" width="650" height="365" />

Bilindiği üzere Türkiye dahil birçok ülke bu uzay istasyonunun düşebileceği yerler olarak açıklanmıştı. İtalya, İspanya, Japonya ve Kore ülkeleri tehdit altında olduğu düşünülen ülkelerdi. 10 metre uzunluğunda ve yaklaşık 8 ton ağırlığında olan Tiangong-1 uzay istasyonunun yeryüzünü tehdit edecek büyüklükte olmadığı bildirilmişti.

1979 yılında NASA tarafından geliştirilmiş olan Skylab isimli uzay aracı da 80 tonluk kütlesi ile kontrol dışı olarak dünya atmosferine girmişti ve hatta bu uzay aracının birçok parçası Avustralya'nın batı kıyılarına düşmüş ve yaşanan olayın ardından can veya mal kaybının yaşanmaması büyük şans olarak değerlendirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 04:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER