Ünlü iş insanı ilk Ay turisti olmak için 40 milyon dolar harcayacak

Japon milyarder Yusaku Maezawa, uzayla ilgili hayallerini gerçekleştirmek için düğmeye bastı.

Ünlü iş insanı ilk Ay turisti olmak için 40 milyon dolar harcayacak

Japon milyarder Yusaku Maezawa, uzayla ilgili hayallerini gerçekleştirmek için düğmeye bastı. Maezawa, Aralık ayında Rusya Federal Uzay Kurumu (Roscosmos) ait Soyuz MS-20 uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (UUİ) ziyaret edecek.

Amerikan uzay turizmi şirketi Space Adventures, Perşembe günü yaptığı açıklamada Japon milyarder Maezawa’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) yapılacak misyon için hazırlıklara başladığını belirtti.

Maezawa ve üretim assistanı Yozo Hirano’nun Baykonur Uzay Üssü’nden Rus Soyuz MS-20’ye 8 Aralık 2021’de binmesi planlandığı açıklandı.

Rus kozmonot Aleksander Misurkin’in eşliğinde gerçekleştireceği 12 günlük seyahat için UUİ yolculuğu boyunca 20 ila 40 milyon dolar harcama yapacağı bildirildi.

AY’A GİDECEK İLK TURİST OLACAK

Öte yandan, Japon milyarder 2023 yılında ABD’li girişimci Elon Musk’ın roket, uydu ve uzay mekiği şirketi SpaceX’in uzay aracıyla Dünya’nın uydusu Ay’ın etrafında düzenleyeceği ilk seyahate katılacak.

Ay’daki ilk turist olmaya hazırlanan Maezawa, yolculuğu sırasında kendisine eşlik edecek 8 kişi aradığını ilan etmişti. 45 yaşındaki milyarder Maezawa, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Amerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX üretimi roketle 2023’te Ay’a düzenlenecek “dearMoon” turunun tüm masraflarını karşılayacağını ifade etmişti.
İlginizi ÇekebilirUFO görüntülerinde yeni tanıklar ortaya çıktı... İstihbaratın eski bir numarası: Olmaya devam ediyorUFO görüntülerinde yeni tanıklar ortaya çıktı... İstihbaratın eski bir numarası: Olmaya devam ediyor

İlginizi ÇekebilirNASA'dan Mars uçuşunda bir ilk daha: Helikopterin sesi yayınlandıNASA'dan Mars uçuşunda bir ilk daha: Helikopterin sesi yayınlandıİlginizi ÇekebilirSpaceX bu sefer başardı: Prototip uzay mekiği başarıyla görevini tamamladıSpaceX bu sefer başardı: Prototip uzay mekiği başarıyla görevini tamamladı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER