Ukrayna müjdeyi verdi

Ukrayna müjdeyi verdi

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov sosyal medya üzerinde yaptığı bir paylaşımda, aralarında Bayraktar TB2 SİHA’ların da bulunduğu yeni bir sevkiyatın ellerine ulaştığını ve ilgili ekipler tarafından savaş durumuna hazırlandığı söylendi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı ve bizzat Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre Kiev, Avrupa ve ABD’li müttefiklerden yeni Stinger ve Javelin füzelerini teslim aldı. Ayrıca, sayısı açıklanmamış olsa da yeni SİHA’ların ellerine ulaştığı ve savaşa hazır olduğu söylendi.

Geçtiğimiz dönemde Ukrayna’nın çok sayıda Bayraktar TB2 SİHA siparişi verdiği biliniyordu. Ancak şu ana kadar yalnızca 12 tanesinin envantere kabulü yapılmıştı. Toplamdaysa ilk etapta 24 adet daha sipariş edeceği ve bir o kadarın da Ukrayna’da kurulacak fabrikada üretileceği söyleniyordu.

Rus işgali sebebiyle başlayan savaş sırasındaysa TB2’lerin aktif bir şekilde kullanıldığına dair bazı görüntüler paylaşıldı. Kullanım senaryolarına bakıldığındaysa hem direkt olarak hedefe kilitlenerek imha ettiğini (MAM-L kullanıldığı tahmin ediliyor) hem de lazer işaretleme yaparak topçulara hedef belirlediğini görüyoruz.

Bayraktar TB2 özellikleri:
Haberleşme menzili: <300 km
Seyir – maksimum hız: 70 knot – 120 knot
Faydalı yük kapasitesi: 150 kg
Faydalı yük – ISR: Değiştirilebilir EO/IR/LD ya da çok amaçlı AESA Ra
Faydalı yük – mühimmatlar: 4 Adet lazer güdümlü akıllı mühimmat
Yakıt kapasitesi / tipi: 300 Litre / benzin
Kalkış ve iniş: Pist (Otomatik)
Maksimum kalkış ağırlığı: 700 kg
Havada kalış: 27 Saat
Kanat açıklığı: 12 metre
Yükseklik: 2.2 metre
Uzunluk: 6.5 metre
İtki tipi: 105 Hp içten yanmalı enjeksiyonlu motor
Operasyonel – maksimum irtifa: 18.000 feet – 25.000 feet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER