Uber Londra'daki Lisansını Kaybediyor

Uber Londra'daki Lisansını Kaybediyor

Uber bugün büyük bir şok yaşarken, İngiltere başkenti Londra’daki taşımacılık lisansını yenileme başvurusu reddedildi. Bugün TfL (Transport for London – şehrin taşımacılıktan sorumlu organı) bir açıklama yaparken, Uber’in özel operatör lisansı almak için yeterli düzeyde olmadığı dile getirildi.

TfL yaptığı açıklamada Londra’daki taksi ve özel taşımacılık kurallarında yolcu güvenliğini ön sıraya koyduklarını söylerken, özel operatörlerin de bu titiz düzenlemelere uymaları gerektiğini aksi takdirde lisans alamayacaklarını kaydetti. Uber’in ise bu karara itiraz etmesi bekleniyor.

Dünya çapında büyük popülarite yakalayan Uber’in şu anki Londra lisansı 30 Eylül tarihinde, yani yaklaşık bir hafta sonra sona erecek. Firmanın iddialarına göre Londra’da 3.5 Piabet milyon civarında kullanıcıları var ve 40 bin kadar sürücü de Uber operatörlüğü yapıyor.

Tecavüz Suçlamaları Etkili Oldu


Firmanın öncelikli lisansı Mayıs ayında sona ermişti fakat ardından dört ay daha uzatılma kararı alınmıştı. Bu ayın sonunda da benzer söylentiler çıkarken, Uber’in operatör olmak için düzgün – uygun olmadığı tartışılıyor. Bu suçlamaların en büyük gerekçesi de aslında yaz aylarında Londra’da Uber sürücüleri tarafından cinsel saldırıya maruz kalan kadınlar.

Aynı zamanda Uber’in sürücülerine tatil ücreti ve asgari ücret gibi temel işçi hakları sağlamadığı da geçen yıl GMB Union tarafından dile getirilmişti.

Bakalım bu karardan sonra Uber ne yapacak ve akıbeti ne olacak?

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2017, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER