Türkiye'ye yeşil ışık yakıyor

Türkiye'ye yeşil ışık yakıyor
ABD Başkanı Trump’ın saatler önce yaptığı “Suriye’den çıkıyoruz” açıklaması gündemi tamamen değiştirdi… Trump’ın bölgedeki 2.000 ABD askerini çekeceğini duyurması sonrasında uluslararası medya da gelişmeye geniş yer ayırdı. Kapsamlı bir analiz yazısının yer aldığı New York Times, gelişmenin Türkiye’yi de etkilediğini yazdı.

TERÖRİSTLER ŞOK OLMUŞ
New York Times’ta Rod Nordland imzalı haberde, Trump’ın kararının, Türkiye’nin istediği bir karar olduğu vurgulandı. Makalede, “Ayrılık kararı Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki operasyonlara yeşil ışık anlamını taşıyor” ifadesi kullanıldı. Gazeteye açıklama gönderen terör örgütü PKK’nın uzantısı PYG/PYD’den isimler de “Şok olduk. Buradaki atmosfer çok olumsuz” dedi.

WASHINGTON POST: TRUMP, MATTIS’İ DİNLEMEMİŞ
ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post ise ABD Savunma Bakanı olarak görev yapan ve bir dönem Trump’ın gözdesi olan Jim Mattis ile ABD Başkanı arasında bir gerilim yaşandığına dikkat çekiyor. Anne Gearan ve Josh Dawsey imzalı haberde Mattis’in Trump’ı askerleri ülkeden çıkarmaması için çok çabaladığına vurgu yapılıyor. Gazete, “Trump’ın askerleri çekme kararı Savunma Bakanı Mattis’e açık bir rest. Trump’ın eskiden ‘generalim’ dediği Mattis’in önerisini kabul etmemesi aralarını açtı” yorumunu yaptı. Mattis’in, “Çıkalım ama orada bazı birliklerimizi bırakalım, ABD varlığı devam etsin” diye Trump’ı da uyardığı belirtildi.

GUARDIAN: TRUMP HERKESİ ŞAŞIRTTI

ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları, İngiliz basınında da geniş yer kapladı. Guardian, Trump’ın bu açıklamalarının hem müttefikleri hem de kurmayları arasında şok etkisi yarattığını aktarırken, Trump ile Erdoğan’ın Cuma günü telefon görüşmesini hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER