Türkiye’nin en büyük 2. gemisi

Türkiye’nin en büyük 2. gemisi

Türkiye’deki tersaneler uzun bir süredir sivil alanda dünya standartlarında üretim yapabiliyor. Fakat askeri alanda bu kaliteyi yakalaması, hatta öncül ülkeler arasına girmesi şüphesiz ki 90’lı yıllarda fikri temelleri atılan, 2004 itibariyle de somuta dökülmeye başlanan MİLGEM projesiyle birlikte oldu. Bu alanda gelinen son nokta ise kısa pistli TCG Anadolu amfibi hücum gemisi oldu. Ancak gölgesinde kaldığı için çok fazla ön plana çıkmayan bir araç daha mevcut.

Askeri operasyon ve savaşlarda ordunun eğitimi, envanterde yer alan araçlar ve mühimmat stoklarının oldukça önemli olduğu aşikar. Fakat binlerce yıldır meydana gelen çatışma savaşlarda sonuca direkt olarak etki eden en önemli faktör lojistik destek olmuştur. Zira cephedeki askerlere yakıttan yiyeceğe, mühimmattan ilk yardım malzemesine kadar birçok şeyi ulaştırmak zaruri bir ihtiyaçtır.

Lojistik destek hattı bu kadar önemliyken bir de bunu Deniz Kuvvetleri açısından düşünmek gerekiyor. Zira anakaradan uzaklaştıkça olası bir durumdaki dayanma gücü de giderek azalıyor. İşte bu noktada TCG Derya gibi gemiler özellikleri ile öne çıkıyor.

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi ya da kısaca DİMDEG ismiyle hayata geçirilen projenin bir ürünü olan TCG Derya, yüzer birliklerin, helikopter yakıtı dahil olmak üzere, akaryakıt ve su ikmallerini denizde ikmal yöntemi ile süratli bir şekilde yapmak için geliştirildi.

Bunun yanı sıra afet ve acil durumlara müdahale ve insani yardım için de görev yapabilecek donanıma sahip. Ayrıca gemilerde bulunan insanlı/insansız su üstü-su altı araçlarının, helikopterlerin ve gemiye konuşlu insansız hava araçlarının (İHA/SİHA/GİHA) belirli bir seviyedeki bakımlarının ve onarımlarının yapılmasına destek sağlayacak.

Sefine Tersanesi tarafından inşa edilen bu geminin fiziksel özelliklerine baktığımızda ise 194.8 m uzunluğa, 24.4 metre genişliğe, 22 bin ton deplasmana, 4 bin 500 deniz mili menzile ve 30 günü aşan ikmalsiz denizde kalma süresine sahip olduğunu görüyoruz.

Bu geminin yerlilik oranının çok yüksek olduğunu belirtelim. Kritik sistemlerden bazılarını da aşağıda görebilirsiniz. Envantere gireceği tarih 2024 olarak açıklanmış olsa da Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2023’ü hedeflediklerini söyledi.

Savaş Sistemi entegrasyonu: ASELSAN-HAVELSAN
Seyir yardımcıları: ASELSAN
EMI/EMC analiz ve test çalışmaları: ASELSAN
Entegre Muhabere Sistemi: ASELSAN
Uydu Muhabere Sistemi: ASELSAN
IFF Sistemi: ASELSAN
Helikopter kontrol radarı: ASELSAN
KIRLANGIÇ gece/gündüz kamera sistemi: ASELSAN
Stabilize top (STOP) sistemi: ASELSAN
Savaş Yönetim Sistemi (SYS): HAVELSAN
Gemi Veri Dağıtım Sistemi (GVDS): HAVELSAN
Gemi Bilgi Sistemi (GEBİS): HAVELSAN
Mesaj İşletim Sistemi (MİS): HAVELSAN­­

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER