Türkiye'de MPEG-4 HD İle Birlikte SD Yayınlar Sonlanıyor

Türkiye'de MPEG-4 HD İle Birlikte SD Yayınlar Sonlanıyor

Dünya genelinde yayıncılık alanında faaliyet gösteren pek çok kanal artık 4K yayın formatına geçmiş olsa da ülkemizde halen de SD yayın yapan pek çok kanal bulunuyor. Gelişen teknolojiyle birlikte artık her eve girmeye başlayan Full HD çözünürlüklü televizyonlar için oldukça düşük bir çözünürlük olan SD çözünürlüklü yatanlar artık MPEG-4 HD ile birlikte sonlanıyor.

Tüm dünya 4K yayın teknolojisine geçmekteyken ülkemizde HD uyumlu olmayan 10 milyon televizyon ve 8 milyon adet uydu alıcısı bulunuyor. Yeni Türksat uydularıyla birlikte artık televizyon yayıncılığında yeni bir sayfa açan Türkiye’de SD yayınlar kısa bir süre içinde sonlandırılacak.İnternetten, uydudan ya da satın aldığı TV platformlarından yayınların izlendiği Türkiye’de televizyon izleme oranı diğer Taraftarium ülkelere göre bir hayli fazla. Durum buyken gelişen teknolojiyle birlikte pek çok kişi evlerine HD çözünürlüklü televizyon alsa dahi uydu alıcılarını değiştirmedikleri için SD içerikli yayınlar izliyor. Kullanıcıların seyir zevklerini de bozan bu durum karşısında TUYAD’da açıklama yaptı ve kısa bir süre içinde SD yayınların sonlandırılacağı bilgisini verdi.

Kısa bir süre içinde MPEG-4 HD yayın formatına geçişin tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’de SD yayın dönemi sonlandırılmış olacak. Kullanıcıların uydu alıcılarından ve televizyonlarından yayınlarını izleyebilmek için HD uyumlu bir televizyon ve uydu alıcıları almaları gerekecek.

Şimdilik SD yayınların ne zaman sonlandırılacağı bilgisi verilmese de 2018 yılı içinde SD yayınların sonlandırılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018, 00:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER