Türkiye'de internet neden yavaş?

İnternet paketinizi seçerken gördüğünüz 8, 16 ya da 32 Mpbs rakamı, saniyede gerçekleştirilen veri transferi miktarını gösteriyor. Genelde internet paketlerinin tanıtımlarında, ilgili bağlantının ulaşabileceği maksimum limit yazıyor. Müşteri olarak 16 Mbps’lik bir paket satın aldığınızı varsayın. Eğer bölgenizdeki altyapı maksimum 8  Mbps bağlantı hızını destekliyorsa, saniyede yaklaşık 800 kilobaytlık veri transferinin üzerine çıkamazsınız. Bu süre zarfında 16 Mbps’lik fatura ödemeye de devam edersiniz.

Türkiye'de internet neden yavaş?

Ortak altyapı paylaşım sistemlerini otomatik hale getirmek, kullanıcılar ve şirketler açısından oldukça önemli bir avantaj olabilir. Bunun için öncelikle operatörlerin kar odaklı rekabeti bırakıp, tüketici odaklı olmaları gerekiyor. Tekrar Google örneğine dönecek olursak, birbirine rakip olan Verizon, T-Mobile ve Spirit, bu proje için birlikte çalışıyorlar. Türkiye’deki şirketlerin de özellikle 5G döneminde artacak olan kablosuz ağ standartlarını geliştirmesi için benzer bir projeye imza atmaları gerekiyor

İnternet servis sağlayıcınızın taahhüt ettiği bağlantı hızına erişemiyor musunuz? Bu hız belirli hizmetlerde çalışıyor, belirli hizmetlerde tabir caizse "bağlantı sürünüyor" mu? Tekil bir kullanıcı olarak maalesef şikayet etmek dışında pek yapabileceğimiz bir şey yok. Ancak internet servis sağlayıcılar, mobil operatörler, içerik dağıtım ağları, kamu kurumları değişimi yaratabilirler. Nasıl mı?İnternet hızını düşüren altyapı dışında bir faktör daha var. Ulaşılmak istenen içeriğe ulaşmak için ne kadar aşamanın (protokolün) geçildiği. Bu noktada iş servis sağlayıcılarına düşüyor. Aytunç’un yazısına göre “internet değişim noktaları” adı verilen yapılar, yurt içinde ve yurt dışındaki pek çok alanda kullanılabilir. Bu yapıların görevi, internette ulaştığımız ierikleri bir araya getirmeyi sağlamak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER