Türk İHA’lar dünya basınında

Türk İHA’lar dünya basınında

Ukrayna-Rusya arasında devam eden savaşa Türk yapımı TB-2 İHA’ları damga vuruyor. 2020 yılındaki Azerbaycan-Ermenistan krizine atıf yapan dünya basını demeçleri, TB-2 insansız hava araçlarının Rus füzelerinden kaçabilmesine şaşırıyor.

Ukrayna ordusu, ilk insansız hava aracı olarak Baykar TB-2’yi Temmuz 2021’de satın aldı. Yaklaşık 6-7 aylık süreç içerisinde ise Mini Akıllı Mühimmat füzelerinin (MAM) testlerini tamamladı. TB-2’yle donatılan bu füzelerin başarısı, Rusya dahil tüm dünyayı şaşırtmayı başardı.

23 Şubat günü Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgalde, Ukrayna ordusuna ait Türk yapımı TB-2 insansız hava araçlarının Rus füzelerine karşı başarılı olup olmayacağı belirsizdi. Ancak neredeyse bir ay sonra TB-2’lerin yalnızca direnmekle kalmayıp aynı zamanda Rus birliklerine karşı saldırıya geçtikleri görüldü.

Ukrayna hava kuvvetlerine ve donanması tarafından kontrol edilen Baykar Bayraktar TB-2’ler, Rusya’nın ön cephe hava savunmasını dağıttı ve son birkaç gündür Rus tanklarını ve ikmal kamyonlarını bombalamaya başladı. Ancak sızdırılan raporlar, Ukrayna’nın insansız hava aracı saldırılarının daha yeni başladığını söylüyor.

Forbes’ta yer alan son yazıya göre dünya basını, Türk yapımı İHA’ların Rusya’ya karşı galip gelemeyeceğini düşünüyordu. İnsansız hava aracı kuvvetlerinin, Ukrayna’nın kalıcı üslerinden küçük tesislere kadar yayıldığı ve şimdiye kadar büyük bir kayıp yaşamadığı aktarıldı.

Dünya basını, dev Rus bombalamaları öncesinde TB-2’nin “korkunç bir silah” olarak kendini onayladığını söylüyor. Ukrayna ordusunun gelişmekte olan insansız hava aracı ekibi, Türk yapımı İHA’lar yardımıyla Rus ordusuna zarar veriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER