Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Bu ameliyat ülkemizde ve dünyada en sık yapılan obezite cerrahisidir. Tüp mide rezeksiyonunda büyük bir kesi yapılmadan karın ön duvarındaki 0,5 cm'lik deliklerden midenin %80'i çıkarılır. Bu kapalı işleme laparoskopik cerrahi denir. Tüp mide ameliyatı bu şekilde gerçekleşir.

Obezite çağımızın en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Tabiatı gereği multisistemik pek çok komplikasyona yol açar. Gelişen tıbbi teknolojiler sayesinde günümüzde mide küçültme ameliyatı, bu sorunun tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Şimdi dilerseniz obezite ameliyatı çeşitlerine daha detaylı göz atalım.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Obezite cerrahisi yapılmadan önce cerrahiye uygunluğun belirlenmesi için birtakım işlemlerin yapılması gerekir. Örneğin, obezite cerrahisi geçirecek bir kişinin Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen vücut kitle indeksi (BMI) kriterlerini karşılaması gerekir. BMI; Bir kişinin ağırlığının boyunun karesine bölünmesiyle elde edilir. Her sonucun zayıf, normal kilo, obezite ve aşırı obezite gibi kategorileri vardır. Obezite ameliyatı olabilmek için sonucun 40 ve üzeri olması gerekir. Obezitenin yanı sıra başka hastalıklar da ortaya çıkıyorsa 35 ve üzeri bir puan yeterlidir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Ülkemizde ve dünyada en sık tüp mide ameliyatı yapılmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

İlk ay 15-25 kilo arası zayıflama söz konusu olmaktadır. Devam eden süreçte ideal kiloya kadar kilo kaybı azalarak devam eder. Kişiden kişiye değişim gösterebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı geçirebilmek için kişinin BKİ'sini belirlemenin yanı sıra 11 yaşından büyük olması, alkol sorunu olmaması ve aklının yerinde olması gerekir. 11 yaş altı çocuklara kesinlikle ameliyat yapılmaz, 16 yaş altı çocuklara da önermiyoruz. Ayrıca 65 yaşa kadar uygulanabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Operasyonu gerçekleştirecek doktor tarafından önerilen düşük kalorili beslenme söz konusu olacaktır. Başlarda sadece sıvı diyet sonrasında zamanla katı besinler eklenerek normal günlük rutine dönüş olur. Önemli olan kalori kısıtlamasıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Obez hastalarda ameliyat ile mide hacminde küçültme yapılır. Böylece daha az miktarda besin alımına bağlı kilo verme prensibi geçerli olur. Hastalar daha az mide hacmine sahip olduğu için erken doymaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Karına laparoskopik olarak operasyon yapılır. Laparoskopik cerrahi kapalı bir cerrahi tekniktir. Açık cerrahide olduğu gibi 10-15 cm uzunluğunda kesiler açılamaz. Bunun yerine, kameranın ve tıbbi aletlerin karın boşluğuna geçirildiği 0,5 cm'lik birkaç delik açılır. Cerrah bir yandan mide küçültme ameliyatı sırasında önünde bulunan yüksek çözünürlüklü bir monitörü takip ederken, diğer yandan tedaviyi gerçekleştirmektedir. 

Mide Küçültme Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı; Dünyada en çok kullanılan zayıflama yöntemlerinden biridir. Bu yöntem midenin %80-90'ını çıkarır ve mideyi tüp haline getirir. Kalori alımını azaltır. Gastrik By-Pass; Bu yöntemlerde mide temel olarak ikiye ayrılır. Biri büyük diğeri küçük. Yeni oluşan ince midede, ince bağırsağın bir kısmı ve on iki parmak bağırsağı baştan atlanır ve yeniden birleştirilir.

Duodenal switch; Duodenumun değiştirilmesi, metabolizma üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu için daha fazla kilo kaybına yol açar. Özellikle VKİ 50 kg/m2 üzerinde olan kişiler için faydalı bir yöntemdir. Mini gastrik bypass; Gastrik bypass ameliyatının daha yönetilebilir bir modifikasyonudur. Uzun bir mide poşu oluşturulduktan sonra, ince bağırsağın başından 2 metre ötedeki bir parçası mide poşuna bağlanır.

Mide Küçültme Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

18-65 yaş arası obez bireylere uygulanır. Nadiren 16 yaş altına önerilir. 11 yaş altına ise kesinlikle uygulanmaz.

Mide Küçültme Ameliyatı Süresi Nedir?

En sık tercih edilen tüp mide ameliyatı süresi 1,5-2 saat kadar sürer.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Cerrahi operasyon fiyatları pek çok etkene bağlı olarak değişir. Bunlar arasında sağlık merkezi, ameliyatın çeşidi, uygulayan doktor. Ek hastalıklar gibi faktörler belirleyici olmaktadır. Bu sebeple mide küçültme ameliyatı fiyatları hastaya göre belirlenir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER