Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatından sonra kilo vermenin iki yolu vardır. Mide hacmi; 150-200 cm3 civarına düştüğü için yemek yerken erken tokluk olur. Midenin çıkarılan kısmından salgılanan açlık hormonu azaldığı için iştah da azalır. Bu durumda kişi daha hızlı kilo verecektir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olanlara uygulanır. Ya da şeker hastalığı, yüksek tansiyon, hiperlipidemi, kolesterol yüksekliği ve vücut kitle indeksi 35-40 arasında olan hastalara tüp mide ameliyatı yapılır. Bu ameliyatı olan hastaların fazla kilolarının dış kaynaklı olması gerekir. Yani hormonal bozukluklar grubundan gelmemelidir.

Bu kişiler kilo verebilmek için uzun süre diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle mücadele etmek zorundadırlar. Tüm bu çabalar sonucunda kilo veremeyen obez kişilere bu ameliyat iyi bir seçenek olarak sunulabilir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

15 yıllık bir geçmişe sahip olan obezite ameliyatlarından en sık yapılanın tıbbi adı tüp mide ameliyatıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Bu sorunun kesin cevabı elbette metabolizmadaki farklılıklardan dolayı kişiden kişiye değişebilir. Ancak genel olarak ortalama sayı aralığı verilirse ilk ayda 10-20 kilo aralığında kilo verebilirsiniz diyebiliriz.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide ameliyatı 18-65 yaş arası obez kişilere uygulanır. Ancak son zamanlarda bazı uluslararası yayınlar, 65 yaş üstü ve 18 yaş altı kişiler için yapılan bir komite değerlendirmesi sonucunda gerekli kriterler oluşturulduğunda kullanılabileceğini söyler.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Bildiğiniz gibi tüp mide ameliyatı sonrası beslenme süreleri vardır. Her dönem için beslenme programı benzer olsa da aslında temel farklar içerir. Ayrıca hastadan hastaya farklı diyet listeleri uygulanır. Tüm diyet listeleri hastanın genel sağlığı, yaşı, boyu, kilosu, operasyon sırasında oluşan ek hastalıkları ve ek kısa süreli hastalıkları, kullandığı ilaçlar vb. kriterlere göre oluşturulur.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, hava veya sıvı ile doldurulmuş silikon bir balondur. Bu yöntemin amacı, balonu mide boşluğunda endoskopik olarak bırakarak kitle etkisi yaratmak, tokluk hissi uyandırmak ve zayıflatmaktır.

Genel sağlığı fazla kilolar nedeniyle risk altında olan ve sağlık durumu kötüleşen hastalar obezite ameliyatı gibi yöntemleri düşünür. Mide küçültme tekniğine göre günlük işlere yeniden başlama süreci de değişiklik gösterebilir. Bu yazımızda mide küçültme ameliyatı kapsamında değerlendirilebilecek olan mide balonu, tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass hakkında bilgi veriyoruz.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Balon takılırken ameliyathane ortamına gerek yoktur. Hastanın rahatlaması için sadece bir damar yolu açılarak ilaç verilir ve bu işlem endoskopi ünitesinde yapılabilir. Sedanaljezi olarak bilinen bu hafif uyku, anesteziden daha az tehlikelidir ve işlem sonrası iyileşme süresi daha da kısadır. Ekip tarafından mide balonu ile işlem yapılmadan önce hastanın genel muayenesi yapılır ve ardından işlemin uygunluğuna karar verilir.

Yutulabilir Mide Balonu Neden Takılır?

Balon kullananlarda, kullanımdan sonra önemli ölçüde kilo kaybı olur. 6. ayın sonunda balon çıkarıldıktan sonra hasta için en önemli faktör ulaşılan kiloyu korumak, iyi beslenme bilgi ve kültürünü edinmek ve buna göre yaşam tarzı değişikliklerine uyum sağlamaktır.

Mide Balonu Fiyatları

Kullanacağınız mide balonunun toplam maliyeti ne olacak? Bunu anlamak için farklı durumları göz önünde bulundurmanız gerekir. Mide balonu fiyatının kesin olarak belirlenmesi mümkün değildir. Bu konuda çeşitli faktörler rol oynar:

Tercih ettiğiniz balon tipi: Mide balonu ameliyatları genellikle balon tipine göre farklılık gösterir. 6 ay veya 12 ay için farklı balonlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Obezite cerrahınız: Her cerrah kendisi için bir ücret belirler. Cerrahınızın tecrübesi, merkezi bir klinikte çalışması ve benzeri sebepler doktorunuzun ücretlerini değiştirebilir.

Seçtiğiniz hastane veya klinik: Hastaneler veya klinikler, maliyetlerini tüm prosedürlere ekler. Bu ücret tercih ettiğiniz hastane veya kliniğe göre değişir.

Ek masraflar: Tüm temel masraflarınıza ek olarak, tavsiye, ameliyat asistanı, anestezi uzmanı, kullanılan ekipman ve bakım sonrası bakım ücretleri için de faturalandırılacaksınız.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Laparoskopik tüp mide rezeksiyonu; Laparoskopik tüp mide rezeksiyonu, midenin yaklaşık %80'inin uzunlamasına çıkarılmasını içerir. Midenin geri kalanı 2-3 cm çapında ve 100-150 ml hacmindedir. Gelen besinlerle dolan ve az miktarda içtiğinizde sizi tok hissettiren bir tüp oluşturmak için kullanılır.

Laparoskopik gastrit bypass; Laparoskopik gastrik bypass ameliyatı, ince bağırsağın bağlı olduğu yemek borusuna yaklaşık 30 ml hacimli küçük bir midenin yerleştirilmesini içerir. Yutulan yiyecek yemek borusu yoluyla küçük mideye ve oradan da doğrudan ince bağırsağa ulaşır. Bu, yiyeceği büyük mide, on iki parmak bağırsağı ve ince bağırsağın başlangıcına yönlendirir.

Biliopankreatik Derivasyon (Duodenal Switch); Biliopankreatik elektrot (duodenal anahtar) genellikle gastrik baypasa benzer. Bu, göbek üzerinde küçük bir kese yerine anahtar benzeri bir mide oluşturularak yapılır.

Biliopankreatik Saptırma; Malabsorpsiyonda, kısıtlayıcı bir işlem olarak yapılan biliopankreatik diversiyon ameliyatı sırasında midenin bir kısmı çıkarılır. Geri kalan kısım, ucuna yakın bir yerde doğrudan ince bağırsağa bağlanır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Bu tedaviyi olan hastalar, obezite ameliyatı sonrası ne yapmaları gerektiği konusunda öncelikle doktorlarına danışmalıdır. Bu noktada cerrahınızın veya beslenme uzmanınızın önerdiği bakım ve beslenme sistemine uygun bir diyet uygulamak önemlidir.

Verilen tüm beslenme talimatlarına uygun şekilde bakım yapılmazsa, hasta midede şişkinlik, kusma veya sızıntı olarak bilinen bir durum yaşayabilir. Nadir durumlarda, geğirme veya hıçkırık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar artarsa doktorunuza bildirmelisiniz. Cerrahiden sonra sıvıları hızlı bir şekilde içmek kusmaya neden olabilir.

Obezite Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Mide küçültme olarak da bilinen bu tedaviler diğer yöntemlere göre çok daha basittir ve obezite cerrahisi sonrası zorlayıcı etkiler minimaldir. Tıp teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak artık laparoskopik yani kapalı bir işlemle yapılır. Obezite tedavisi için yapılan obezite ameliyatı sonrası karın önceki boyutuna göre yüzde 20 küçülür.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede, Ne Kadar Kilo Verilir?

Ameliyatta hemen sonra kilo verme gibi bir durum söz konusu olmaz. 3 Ay’ın sonunda 40 kilo verme gibi bir ayrıcalığa sahip olursunuz.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Hastalar ameliyattan sonra daha önce olduğu gibi istedikleri kadar yemek yiyemedikleri için halsizleşebilirler. Ama buna rağmen olumlu sonuçlardan dolayı morallerin oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Bu obezite ameliyatı sonrası eski yaşantıya dönme birkaç ay sürebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER