Termik Koruyucu Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Termik Koruyucu Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Termik Koruyucu Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Termik Koruyucu Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Termik koruyucular motoru koruyan elektrikli koruma cihazları olarak bilinir. Bu koruyucular sayesinde motorun aşırı yük alması esnasında motor koruma altına alır. Motorun aşırı ısınmasını önleyerek işlevselliğine zarar gelmesine karşın destekleyici bir role sahiptir.

Ayrıca bu cihaz ile 1 fazlı ya da 3 fazlı motorları kullanılamaz hale getiren ısınma durumu engellenmiş olur. Motorun çalışma akımını izleyerek aşırı yüklenme durumlarına kontak çıkışı verir. Bu şekilde kondüktörü kapatmış olur.

Termik Koruyucu Nedir?

Termik koruyucular elektrik sistemleri çerisinde güvenlik amacıyla kullanılırlar. Ayrıca ısıysa göre açma yapma özellikleri taşırlar. Aşırı yük oluşması ayda faz kesilmesi durumlarına karşın devrenin açılarak güvenliğin sağlanması gerçekleştirilir. Sigorta içerisinde koruma bu şekilde sağlanmış olur.

Termik Manyetik Koruma Nedir?

Termik manyetik koruma ise kompakt şalter olarak adlandırılan bir sisteme sahiptir. Hem ekipmanların hem de kabloların korunmasını sağlayan devre kesiciler olarak görev yaparlar.

Termik Koruyucu Nerelerde Kullanılır?

Termik koruyucular elektrik sektörünün önemli bir parçasıdır. Özellikle inşaat sektöründe sıklıkla kullanılan bu ürünler motorlarda koruyucu eleman olarak aktif görev alırlar.

Termik Koruyucu Ayarı Nasıl Yapılır?

Termik koruyucuların kullanımında akımın ayarlanması işlevini potansiyometri adına sahip aletler gerçekleştirir. ayrıca akım seviyesinin korunması gerekli olan motorların nominal çalışma koşullarında çalışmamasını önlemek için bu aletten faydalanılır. Termik koruyucunun ayarlanması için kontaktörlerin seçilmesi önem taşır. Bu açıdan uyumlu kondaktör seçilmesi lazımdır. Aksı taktirde akım taşıma süreci boyunca birtakım sorunlarla karşılaşılabilir.

Termik Koruyucu Nasıl Çalışır?

Termik koruyucuların çalışma prensibi pek çok yönden bilinmesi gerekli hususları içerir. Bu aletler akım ayar sistemleri üzerinden hareket ederler.

Termik koruyucular için gerekli parçalar,

  • Test butonu
  • Reset butonu
  • Motor
  • Kontaktör bobini

Şeklinde ifade edilebilir. Bu aletler koruyucunun yapıtaşları olarak nitelendirilebilir. Ayrıca bağlantı şeması kapsamında çalışan bu araçların kullanımında röleye bağlı olan her bir kontağın kontrol edilmesi ve doğru ürün ayarının yapılmış olması şartı aranır. Bu noktada ürün ayarlarının eksiksiz yapılaması ve koruyucunun uzun süreli kullanım sonrası kontrollerinin tamamlanması önemlidir.

https://shop.emtel.com.tr/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER