Tencent Çin'de Rekor Kırdı

Tencent Çin'de Rekor Kırdı

Tencent, değeri 500 milyar doları aşan ilk Çin menşeli teknoloji firması olarak ülke çapında bir rekora imza attı. 19 yıllık firmanın son Hong Kong Borsası hisse senedi fiyatları 500 milyar dolar sınırını geçreken, en yakın rakibi olan Alibaba ise 474 milyar dolarlık bir değere sahip.

Tencent Devamlı Büyüyor


‘Yarım trilyonluklar kulübü’ listesinde artık Tencent da bulunurken, böylesine bir değere Apple, Alphabet (Google), Facebook, Microsoft ve Amazon gibi markalar sahipti. Geçtiğimiz hafta da Tencent 2017 yılı üçüncü mali çeyrek dönemi raporlarını yayınlamış ve yüksek oranda kâra Savoybetting geçtiklerini görmüştük. Firmanın yıllık kâr oranı geçen yıla göre yüzde 69 artış gösterirken, aynı zamanda oyun sektöründe de büyümeye devam ediyorlar.

Son 12 aylık periyoda baktığımızda görüyoruz ki Tencent giderek büyüyor ve hisse senedi fiyatları da iki kat artmış durumda. Üstelik 2014’ün Mart ayında firmanın değeri sadece 150 milyar dolardı ve üç yıl içinde üç kat artış büyüme gösterdiler.

Devleri Geride Bırakıyor


Tencent, Intel gibi büyük teknoloji firmalarını da geride bırakırken, sahip oldukları mesajlaşma uygulaması WeChat de Çin’de şu an en çok kullanılan sosyal servis konumunda ve toplamda 1 milyar kullanıcı sayısını geçti. Fakat benzer başarıyı Çin dışında gösteremedi.

Tencent, özellikle oyun sektörüne girdikten sonra büyük yol kat ederken, Riot Games’in yaptığı League of Legends’ı satın alımı yankı uyandırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER