Telegram Uygulamasına Rusya'dan Şok Engelleme Kararı!

Telegram Uygulamasına Rusya'dan Şok Engelleme Kararı!

Telegram artık Rusya'da kullanılamayacak. Rusya'nın başkenti Moskova'da bir mahkeme Telegram'ın yasaklanmasına hükmetti. Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurulu'nun açtığı dava neticesinde alınan engelleme kararının ardından Rusya genelinde Telegram'a erişim engeli getirildi.

Telegram uygulaması kullandığı üst düzey şifreleme sistemi nedeniyle kullanıcı gizliliğine oldukça önem veren bir mesajlaşma uygulaması olarak biliniyor. Politikaları gereği kullanıcı mesajlarını hükümetlerle paylaşmayan uygulamanın bu nedenle Rusya'da engellendiği üzerinde duruluyor.

Bilindiği üzere Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından Telegram'dan bazı mesajların şifresi istenmiş ancak şirket tarafından bu isteğe olumlu yanıt verilmemişti. Telegram'ın kurucusu olan Pavel Durov ise gizlilik yasası gereğince mesajların şifre kodlarının paylaşılmasının anayasa ihlali olacağını savundu.

Pavel Durov tarafından yapılan bu açıklamanın ardından Rus güvenlik kaynakları tarafından potansiyel risk taşıyan teröristlere ulaşabilmek için Telegram'dan mesajlara erişim hakkını yeniden istemiş ancak istediğini elde edememişti.Dünya genelinde 200 milyondan fazla kullanıcısının olduğu bilinen Telegram uygulaması alınan mahkeme kararı sonrasında Rusya'da erişime kapatılacak. Uygulamayı kullanmak isteyen Rus vatandaşları ise çözümü VPN kullanmakta bulacak. Ancak OpenVPN dışında hemen hemen tüm VPN servislerine Rusya'nın yasak getirdiğini de belirtelim.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER