Telefon Kulaklığı, En İyi Oyuncu Kulaklığı İle Mücadele Edebilir mi?

Telefon Kulaklığı, En İyi Oyuncu Kulaklığı İle Mücadele Edebilir mi?

Telefon Kulaklığı, En İyi Oyuncu Kulaklığı İle Mücadele Edebilir mi?

Aksiyon dolu oyunların harika göründüğünü artık herkes biliyor. Yeni nesil oyun motorlarının arkasına aldıkları gerçek zamanlı ışın izleme teknolojileri ile ekrana yansıyan sahneler, tam anlamıyla nefes kesiyor. Fakat oyunların sundukları görseller nitelikleriyle bitmiyor. Geliştirici ekipler, oyunların yaşattığı deneyimin kusursuz olması adına ses tasarımı ve müzik konusunda da ellerinden geleni yapıp muhteşem işler ortaya koyuyor. Peki, bir oyuncu oyunlardaki işitsel unsurları duymak için hangi bileşenlerden yardım alıyor ve ne gibi senaryolarla karşılaşabiliyor? Gelin, birlikte bakalım.

Çevresel Ses Sistemleri Harika Çözümler Ama…

2000’li yılların başlarında hemen her oyuncunun odasında bulunması muhtemel çevresel ses sistemleri, eski popülerliğini korumasa da hâlâ kullanılıyor. Baştan belirtmekte fayda var; 5,1 ve 7,1 gibi ses sistemleri, özellikle alanında uzman isimlerin ellerinden çıkmışsa harikulade sesler sunabiliyor. Oyunlardaki çevresel sesleri, diyalogları, rakiplerin seslerini, müzikleri ve daha fazlasını duymak; bu tür çözümlerle benzersiz bir deneyim hâline geliyor. Fakat okul veya mesai sonrası oyunlardan gerçekten keyif almak adına ses seviyesini yükseltip çevresel sesler eşliğinde oyun oynamak herkese nasip olmuyor. Zira belli bir süre geçtikten sonra komşular kapıya gelip sesin biraz kısılması yönündeki ricalarını iletip gidebiliyorlar.

Oyuncu kulaklığı ile oyun oynayanlar ise çevrelerine herhangi bir rahatsızlık vermeden, diledikleri yükseklikteki sesler eşliğinde oyunlarını hedefledikleri şekilde tecrübe edebiliyorlar. Sanal çevresel ses desteği sunan 7,1 surround özellikli gaming headset çözümleri, geniş sürücüleri ve kapsamlı ses ayarı yazılımları sayesinde oyunlardaki tüm ayrıntıların en iyi şekilde duyulabilmesine hizmet ediyor.

Telefon Kulaklığı, En İyi Oyuncu Kulaklığı İle Mücadele Edebilir mi?

Oyun tutkunları zaman zaman ses sistemleri yerine akıllı cep telefonlarıyla birlikte gelen kulak içi kulaklıkların oyun seanslarında da kullanılabileceği yönünde bir yanılgıya düşebiliyorlar. Genellikle müzik dinlemek için yeterli becerilere sahip olan kulak içi kulaklıkların nefesi, güçlü ses efektlerinin ağırlıkta olduğu oyunlara yetmeyebiliyor. Bunun temel sebebi ise düşük frekansları sunma konusunda yetersizlik gösterebilen küçük çaplı sürücüleri oluyor. Buna bir de hassas ses takibinin önem kazandığı rekabetçi oyunların ayrıntılı sesleri ve oyuncuların takım arkadaşlarıyla mikrofon aracılığıyla iletişim kurma gereksinimleri de eklenince oyun deneyimi tatsızlaşmaya başlayabiliyor.

Kulağı kaplayan, kapalı yapıdaki oyuncu kulaklığı modelleri ise güçlü sürücüleriyle düşük frekanslardaki sesleri olması gerektiği şekilde sunarken kimi çözümlerde yer alan bas tonlarında titreşim oluşması gibi etkiler, oyun tecrübesini pozitif yönde etkiliyor. Gaming kulaklık çeşitlerindeki mikrofonlar, takım arkadaşlarıyla her an konuşmak isteyen oyuncuların ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Hassaslık düzeyi yüksek olan mikrofonlar, sesi en temiz şekilde karşıya ilettiği için oyuncuların komutları, oyun içerisindeki aksiyonun yoğunluğundan bağımsız olarak karşı tarafa mükemmel şekilde iletiliyor. Oyuncu kulaklığının mikrofonu yalnızca oyun seanslarında değil, aynı zamanda internet üzerinden sesli görüşmelerde veya oyun yayını yaparken de değerlendirilebiliyor.

Oyuncu Kulaklığı Varken Alternatif Aramaya Gerek Yok

Hem modern yaşam koşullarının getirdiği çeşitli kısıtlamalar hem de diğer ses ekipmanlarının oyunlardaki işitsel unsurlar karşısındaki kifayetsizliği dikkate alındığında oyuncu kulaklığı modellerinin alternatifsiz olduğu ortaya çıkıyor. Sunduğu olanaklara karşın oyuncu kulaklığı fiyatlarının genel olarak erişilebilir aralıklarda yer alması ise oyuncuların gereksinimlerine en uygun çözümü edinebilmelerinde önemli rol oynuyor.

Türkiye’deki oyun meraklılarının başarılı oyuncu bilgisayarları ve oyuncu ekipmanlarıyla tanıdığı Monster, Pusat serisi oyuncu kulaklığıyla oyun seanslarınızda yanınızda olmayı sürdürüyor. Modelin beraberinde getirdiği teknik özellikler ve yazılım desteği, oyunlardan aldığınız keyfi artırırken çevrenize herhangi bir şekilde rahatsızlık vermeden en iyi oyun deneyimini yaşamanıza da yardımcı oluyor. Monster Pusat oyuncu kulaklığı modeline ulaşmak için https://www.monsternotebook.com.tr/gaming-kulaklik/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2021, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk