Skype Mesajlaşmaları Uçtan Uca Şifreleme İle Korunacak

Skype Mesajlaşmaları Uçtan Uca Şifreleme İle Korunacak

Microsoft’un sevilen mesajlaşma uygulaması olan Skype’a yenilikler gelmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce görünümüzü değiştirerek daha modern bir görünüme kavuşan Skype şimdi de uçtan uca şifrelemeyi test ediyor.

Microsoft tarafından yayınlanan bir blog gönderisinden Skype üzerinde bir dizi özelliğin denendiği ve bu deneme çalışmalarından birinin de “Privite Conversations” olduğu dile getirildi. Skype üzerinde şimdilik test edilen bu özellikle birlikte Skype’ın Windows, Mac, Linux, Android ya da iOS platformunda yer alan Skype Insider 8.13.76.8 sürümünü kullanan kullanıcılar yeni bir özelliğe kavuşacak. Bu yeni özelliğin kullanılabilir olması için tüm kullanıcıların güncel Skype sürümünü kullanıyor olması gerekecek.

Bu yeni özellikle birlikte kullanıcıların yazılı mesajları, dosyaları ve sesli mesajları uçtan uca şifreleme ile korunacak. Ancak Skype’ın en çok kullanılan özelliklerinden olan sesli ve görüntülü görüşmeler en azından şimdilik uçtan uca şifreleme ile korunmayacak.

Hali hazırda kendi bünyesinde şifreleme özelliği sunan Skype’un bu güvenlik sistemi uçtan uca şifreleme özelliğinin gerisinde bir koruma sunuyor. Sadece alan ve gönderen kişinin mesajı okuyabildiği uçtan uca şifreleme özelliği daha önce pek çok anlık mesajlaşma uygulamasına gelmişti.

Facebook Messenger, iMessage ve WhatsApp tarafından kullanılan uçtan uca şifreleme özelliği Microsoft’un bu açıklamasıyla birlikte Skype tarafından da kullanılabilir olacak. Kullanıcıların daha güvenli mesajlaşmasını sağlayacak olan bu özelliği şimdilik sadece Skype Insiders test programına katılan kullanılar deneyimleyebilecek. Skype’ın bu özelliğinin kısa süre içinde tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER