Siri ve Benzeri Kişisel Asistanların İnsan Kulağının Duyamadığı Sesleri Algılayabildiği Keşfedildi!

Siri ve Benzeri Kişisel Asistanların İnsan Kulağının Duyamadığı Sesleri Algılayabildiği Keşfedildi!
Bilim adamları tarafından yürütülen bir çalışma sonrası Siri, Amazon ve Google Asistan gibi yapay zekaya sahip kişisel asistanlara insan kulağının duyamayacağı bir ses eşiğinde sesli komutlar gönderebilmenin yolu bulundu!

Çinli ve Amerikalı bilim adamları yürüttükleri bir çalışma sonrası kişisel asistanlara gizli komutlar gönderebilmeyi başardı. Kişisel asistanların bu özellikleri daha önce üreticiler tarafından fark edilmemişti. Nitekim bu özellikleri birçok güvenlik açıklığına sebep olacak gibi duruyor. Siber korsanlar tarafından gönderilen gizli komutlar ile kullanıcıların bilgileri ve şifreleri kolaylıkla ele geçirilebilir.

Çalışmanın yürütüldüğü Berkeley Üniversitesi araştırmacıları, bu tür gizli komutların rahatlıklar herhangi bir ses kaydına veya şarkıya yerleştirilebileceğini belirtiyor. Bu yolla kişisel asistan kullanıcıların bilgileri kötü niyetli insanların eline çok kolay bir şekilde geçebilmesi mümkün. Araştırmayı yakından takip eden öğrencilerden bir tanesi olan Nicholas Carlini bu yöntemin siber korsanlar tarafından keşfedildiğini ve birçok kez uyguladıklarını tahmin ettiğini belirtti.

Betticket alt="Dolphin Attack" width="700" height="394" />

Geçtiğimiz yıllarda Çin’de yer alan Zhejiang Üniversitesi’nde bulunan araştırmacılar benzer deneyler gerçekleştirmişti. Çinli bilim adamları tarafından DolphinAttack olarak adlandırılan bu yeni siber saldırı türü binlerce kişisel asistan kullanıcısını hedef alabilir.

Asistan Üreticileri Bu İddialara Yanıt Verdi!


Kişisel asistan üreticilerinin başında yer alan Google ve Apple gibi şirketler yapılan bu araştırmalar ile ilgili konuya açıklık getirdi. The New York Times’a açıklamalarda bulunan firmalar bu saldırılara karşı kişisel asistanların güvenilir olduğunu belirtti. Apple tarafından yapılan açıklamada Siri’nin herhangi biri tarafından kullanılabilmesi için iPhone kilidinin açılması gerektiğini vurgularken, Google ise kişisel asistanların bu tür komutları engelleyen bir özelliğinin olduğunu açıkladı. Bir diğer asistan üreticisi Amazon ise konu ile ilgili gerekli güncellemeler yapacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER